ANA SAYFA / KIBRIS / Demokrasi sınıfsaldır!

Demokrasi sınıfsaldır!

Demokrasi sınıflı toplumlarla birlikte ortaya çıkmış ve yine sınıflı toplumların ortadan kalkmasıyla yani modern komünal toplumla da ortadan kalkacaktır. Demokrasi üretim araçlarının özel mülkiyetini elinde bulunduranlara göre tanımlanmaktadır. Demokrasiyi oy verme vb haklarla sınıflar üstü olarak tanımlamak kurulu düzenin özünü saklamak olur.

Bugün Kıbrıs’ın kuzeyindeki egemenlik kimin elinde, bu egemenliğin dayandığı ekonomik, sosyal, siyasal ve askeri güç hangi devletin hangi sınıfın elinde? Kendi iç dinamikleri ile bugünkü kapitalist toplumun oluştuğu ülkelerde uygulanan burjuva seçim ve halkoylaması, referandum vb.’lerindeki uygulamalardaki yöntem “doğrudan demokrasi” olması, kurulu düzenin küçük bir azınlığın elinde toplanmış olan üretim araçlarının özel mülkiyetini ortadan kaldırmıyor ne yazık ki! 

Ve bizim gibi sömürgelerde bu tür bir “doğrudan demokrasi” uygulaması sömürgecinin yerli üst düzey seçilmiş atanmışlarına karşı uygulansa dahi sömürge durumumuzu, işgal durumunu sömürünün dayandığı özel mülkiyeti ortadan kaldırabilir mi? Egemenler kendi iplerini çekerler mi?
Bizim görevimiz burjuva düzen içinde “doğrudan demokrasi” talebi değil, işçi emekçi halkların egemen olacakları ve özel mülkiyetin toplumsal mülkiyete dönüştürülerek kurulacak devrimci demokrasidir.

Son sınıflı toplumun sosyalist toplumun sosyalist demokrasisi olacaktır. Ve yolla doğrudan demokrasinin en mükemmel biçiminin oluşacağı ve demokrasinin demokrasi olmaktan çıkacağı sınıfsız topluma, komünist topluma varılacaktır.

Ayrıca kontrol

Reformizmin ayak oyunları ve sömürge seçimlerine bakışları(*)

Sırtımızda, tüm varlığıyla işgal edip oturan ve ülkemizin kuzeyini yöneten TC egemenlerine; “Ankara, elini yakamızdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir