ANA SAYFA / KIBRIS / Adamızdaki emperyalist sömürgeci üslere hayır!

Adamızdaki emperyalist sömürgeci üslere hayır!

Adamızın Doğu Akdeniz’deki stratejik önemi halen devam ettiğinden emperyalist sömürgeci devletler askeri varlıklarını artırmanın peşindeler.

Adamızdaki İngiliz üsleri kullanılarak Ortadoğu halklarına kan kusturulmaya devam eden emperyalist devletlere bu üsler yetmemektedir.

Kıbrıs’ın kuzeyindeki TC sömürgeci devletinin askeri üslerini artırması ve güçlendirmesi yetmezmiş gibi “Türkiye sadece TSK’yı adada tutmaya çalışmamalıdır. Ayrıca, Rusya ve özellikle Çin Halk Cumhuriyeti’ni, KKTC’ye davet etmeli ve onlara askeri üsler kiralamalı veya vermelidir. Doğu Akdeniz’in güvenliği ve Türkiye’nin milli çıkarlarını koruyacak olan denklem budur” önerileri sömürgeci basında yeralmaktadır.

Kıbrıs’ın güneyinde Baf’taki askeri havalanı Fransız emperyalistlerince hava üssü olarak kullanılmakta, Ziği bölgesindeki deniz üssünün de geliştirilmesi için çalışmalar yürütülmektedir. Limasol ve Larnaka limanları ABD uçak gemilerinin ve deniz kuvvetlerinin gemilerince kullanılmaya devam edilirken şimdi de 40 bin kişilik özel birliklerin güneyde konuşlanacağı haberleri dolaşmaktadır.  Haberlerde “Ortadoğu’da özellikle Suriye’de etkin rol oynayan ve deniz subayı olan ve ABD Başkanı Trump ile yakın ilişkiler içerisindeki Erik Prince tarafından kurulan Blackwater’ın, Rum tarafına 18 bin özel eğitimli Academi askeri yerleştirme planı içerisinde olduğu dile getirildi. 2019’da da bu sayının 40 bin olmasının beklendiği ileri sürüldü. Kıbrıs’ta kurulacak olan askeri Academi’nin, özel komuta kademesinin, yaklaşık 6 aydır Kıbrıs’ta stratejik çalışmalar yaptığı da belirtildi. AB’nin ikazlarına ve kızmasına karşın, Rum yönetimi bu çalışmalara tam destek verirken, ABD Savunma Bakanlığı, Avrupa ve NATO’dan Sorumlu Bakan Yardımcısı Thomas Goffus’un, 2018 yılında, 4 kez Rum yönetimini ziyaret ettiği de söyleniyor. Amerikan uçak gemilerinin de bu nedenle, Kıbrıs açıklarına gönderildiğine vurgu yapılıyor.”

Adamızın emperyalist sömürgeci amaçlar için Kıbrıs halklarına, ortadoğu, bölge ve dünya halklarına karşı kullanılmakta olduğu ve yeni üsler, özel birliklerin konuşlanması ile de daha çok artacağı gün gibi ortada!

Kıbrıs’ın ilerici, demokrat, devrimci halkları ve örgütleri olarak emperyalizme, sömürgeciliğe, faşizme karşı bölge ve dünya halklarıyla birlikte sesimizi, örgütlülüğümüzü ve mücadelemizi yükseltelim!

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir