ANA SAYFA / DKB / İngiltere’nin Ağrotur Askeri Üssü’nde savaş karşıtı eylem

İngiltere’nin Ağrotur Askeri Üssü’nde savaş karşıtı eylem

Geçtiğimiz hafta ABD ve İngiltere’nin başını çektiği emperyalist güçler tarafından Suriye’ye yönelik yapılan saldırı ve bu saldırıda Kıbrıs’taki İngiliz askeri üslerinin de kullanılması dün Limasol’daki Ağrotur askeri üssü önünde düzenlenen eylem ile protesto edildi.

Savaş Karşıtı İnisiyatif’in çağrısı ile Güney Kıbrıs’taki demokratik kitle örgütlerinin ortaklaşa düzenlediği eyleme Devrimci Komünist Birlik (DKB) yanında kuzeyden katılan Boran Kültür Merkezi de destek verdi. “Emperyalist savaşa hayır, Emperyalist güçler Kıbrıs’tan defol!” yazılı pankart açan DKB üyeleri ve diğer eylemciler sık sık Yunanca, Türkçe ve İngilizce sloganlarla emperyalist güçlere ve savaş girişimlerine tepkilerini gösterdiler.

Ağrotur köyü girişinde toplanan yüz kadar eylemci sloganlar eşliğinde İngiliz üssünün kapısına yürüdü. “Halkların katillerine toprak ve su yok”, “Ölüm üsleri dışarı”, “Halkların silahı dayanışma, patronların savaşına karşı savaş”, “Emperyalistler dünyayı yine bölüyor ve sınırları halkların kanları ile çiziyor”, “Ortadoğu’dan Kıbrıs’a, son söz halklarındır” ve “Kıbrıs’ta, Yunanistan’da ve Türkiye’de düşman bankalar ve bakanlardır” gibi sloganların atıldığı eylem yaklaşık bir saat sürdü.

Eylemciler emperyalist saldırganlığa ve ülkemizde gaspedilen toprakları üzerine kurulan askeri üslerden bölge halklarına karşı savaş yürütülmesine karşı durmaya devam edeceklerini ve bu eylemleri giderek daha geniş kitlelerin katılımını sağlayarak sürdüreceklerini vurguladılar. Eylem toplanma yerine doğru yapılan yürüyüşün ardından son buldu.

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca kontrol

Reformizmin ayak oyunları ve sömürge seçimlerine bakışları(*)

Sırtımızda, tüm varlığıyla işgal edip oturan ve ülkemizin kuzeyini yöneten TC egemenlerine; “Ankara, elini yakamızdan …

Bir Yorum

  1. Yolunuz yolum dogru yolda yüruyen bir siz kaldiniz sonuna kadar devam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir