ANA SAYFA / DKB / DKB I. Kongresi gerçekleştirildi

DKB I. Kongresi gerçekleştirildi

DKB I. Kongresi gerçekleştirildi

“Kıbrıs adası bölünemeyecek kadar küçük, üzerinde bulunan tüm halkların kardeşçe yaşayabileceği kadar büyüktür”

Devrimci Komünist Birlik I. Kongresi 3 Nisan akşamı gerçekleştirildi. Kongrede DKB Programı okunarak oybirliği ile onaylanırkenı, Birlik Tüzüğü örgütsel gereksinimleri karşılayacak şekilde değiştirildi ve Birlik Genel Sekreteri ile Merkez Yürütme Komitesi’nin seçimi yapıldı.

DKB I. Kongresi, Birlik Sözcüsü Yusuf Alkım’ın açılış konuşması ile başladı. Alkım konuşmasında altıncı yılını dolduran DKB’nin, bu süre zarfında ülkedeki mücadeleye bağlı olarak bazı dönemlerde örgütlü gücünü artırdığı bazı dönemlerde ise zayıfladığını belirterek, son bir yıllık süreçte örgütsel yapılanmada önemli bir süreç katedildiğini vurguladı. DKB’nin altı yıl önce kurulurken çok kısa bir manifesto ile temel siyasal çizgisini belirlediğini, ancak gelinen aşamada gerek Birlik Programı’nın hazırlanmasının, gerekse de örgütsel çalışma düzeneğinin daha ileriye taşınmasının bir gereklilik olduğunu belirten Alkım, I. Birlik Kongresi ile hem DKB Programı’nın belirleneceğini hem de Birlik Tüzüğü’nün örgütsel gereksinimleri karşılayacak şekilde düzenleneceğini dile getirdi. Alkım gerek dünyada, gerekse yakın coğrafyada ve ülkedemizdeki devrimci mücadelenin ivme kazanmaya başladığını, DKB olarak Kıbrıs devrimci hareketini örgütlemek ve gelmekte olan devrimci dalgalanmaları ülkemize en güçlü şekilde taşımak göreviyle karşı karşıya olduğunu vurguladı ve DKB olarak devrimi örgütleyerek, ezilenlerin, sömürülenlerin iktidarını kurma gibi ciddi bir iddayı taşıdıklarının altını çizdi.

Kongre çalışmaları daha sonra divanın oluşumu ve dünaynın çeşitli yerlerinde devrimci mücadelede yaşamlarını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu ile devam etti. Saygı duruşunın ardından ise DKB Programı’nın okunarak oylanmasına geçildi. Derinlikli bir çalışma ile hazırlanan Birlik Programı insanlık tarihinin sınıflar mücadelesi şeklindeki gelişimi, tekelci kapitalizmin güncel tahlili, Kıbrıs sorunu ve devrimin güncelliği gibi konuları tahlil ederek kapsamlı bir mücadele programı oluşturuyor. DKB Programı’nın “Ulusal Sorun ve Kıbrıs Çözümlemesi” başlıklı bölümünün sonundaki “Kıbrıs adası bölünemeyecek kadar küçük, üzerinde bulunan tüm halkların kardeşçe yaşayabileceği kadar büyüktür.” şeklindeki ifade ise öne çıkıyor.

DKB I. Kongresi’nde, Birlik Tüzüğü de oy birliği ile örgütsel gereksiinmleri karşılayacak şekilde düzenlendi. Birlik Meclisi’nin ve bölge örgütlerinin oluşumu, Merkez Yürütme Komitesi ve Genel Sekreter’in belirlenmesi yöntemleri tüzüğe eklendi.

Tüzük değişiklikleri ardından “Faşizme Karşı Mücadele ve Görevler”, “Bölgesel Gelişmeler, Savaş ve Devrim Olanakları”, “Örgütsel Yapılanma ve Hedefler” ve “Basın Yayın Propagandanın Geliştirilmesi” konularındaki karar tasarıları ele alındı ve oy birliği onaylandı. DKB I. Kongresi bu karar tasarıları ile ülkemizin tümünü kapsayacak ve bunu bölge anti-faşist güçleri ile de destekleyecek olan Halkların Anti-Faşist Birliğini oluşturma, yakın bölgemizdeki devrimci güçlerle ve buna bağlı olarak adım adım tüm dünya devrimci güçlerini de kapsayacak şekilde enternasyonal iş ve güç birliklerinin geliştirilerek kurumsallaştırılması için gerekli adımları atma, DKB’yi Kıbrıs’ın tümünü kapsayan etkili bir yapılanmaya kavuşturma ve basın-yayın propaganda çalışmalarının geliştirilmesi görevlerini belirlemiş oldu.

Tüzükteki bu değişikliklerin ardından I. Kongre Yusuf Alkım’ı oy birliği ile Genel Sekreter olarak seçti ve Merkez Yürütme Komitesi üyelerini belirledi.

DKB I. Kongresi birlik üyelerinin görüş ve önerilerini belirtmelerinin ardından tamamlandı.

Ayrıca kontrol

Reformizmin ayak oyunları ve sömürge seçimlerine bakışları(*)

Sırtımızda, tüm varlığıyla işgal edip oturan ve ülkemizin kuzeyini yöneten TC egemenlerine; “Ankara, elini yakamızdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir