ANA SAYFA / HABERLER / Emekçi Kadınlar Günü Etkinliği Gerçekleştirildi

Emekçi Kadınlar Günü Etkinliği Gerçekleştirildi

Üretim Merkezi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile 3 Mart Cumartesi gecesi Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Konferans Salonu’nda belgesel, tiyatro, müzik ve şiirlerden oluşan bir etkinlik düzenledi.

Yoğun bir katılımın olduğu etkinlik saat 19:30’da Üretim Merkezi Kadın Komitesi’nin selamlama konuşması ile başladı. Selamlama konuşmasında genelde insanlık ve özelde ise kadınların büyük ve derin bir kıskacın ortasında olduğu belirtilerek “Bir yanımız gün geçtikçe yaşamın birçok alanında artarak devam eden kadınların ezilmişliği emek ve her türlü sömürü, bir yanımız tarihin derinliklerinden akarak gelen ve kendini her durumda her koşulda var eden özgürlüğü ve yaşamın hakikatini anlamlandıran kadın mücadelesi.” İfadelerine yer verildi.  Kkadınların yaşamsal sorunlarını artık dile getirmeye gerek kalmayacak kadar ayyuka çıktığı ve devletin ise bu durumu meşrulaştırarak sorunların artmasını teşvik ettiğinin görülerek yaşandığı aktarıldı.. “Yeni bir oluşumun içerisindeyiz. Bu oluşumda kadınların var olması onu çok daha hakikatli kılacak. İnanıyoruz ki bu düzen tarihi bir direniş ve mücadeleyle son bulacak…” denilen konuşmada bu bağlamda ezilen ve her türlü sömürüye maruz kalan kadınların yaşamlarına dokunacak ve her kadının yaşamından bir kesit olduğuna inanılan etkinliğin düzenlendiği belirtildi. Konuşma tüm kadınları, kadına ve topluma karşı işlenen suç ve adaletsizliğe karşı  mücadelenin bir parçası olmaya ve  davet edilerek son buldu.

Selamlama konuşmasının ardından etkinliğe Üretim Merkezi Müzik Atölyesi’nin kısa müzik dinletisi ve kadının özgürlük mücadelesi üzerine yazılan şiirlerin okunması ile devam edildi.

Daha sonra ise Tiyatro Üretim tarafndan Dario Fo tarafından kaleme alınan ““Ben, Ulrike, Bağırıyorum…” isimli tiyatro oyunu sahnelendi.

Etkinlikte son olarak Üretim Merkezi Film Atölyesi tarafından hazırlanan “Kadın ve Yaşam” belgesel gösterimi yer aldı. Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan farklı kadın profilleri ile karşılaştıkları sorunlar üzerine yapılan röportajlardan oluşan “Kadın ve Yaşam” belgeseli 35 dakikadan oluşuyor ve Üretim Merkezi Film Atölyesi’nin ilk çalışması niteliğini taşıyor.

Etkinlik yaşanan onca kötü, çirkin, baskı ve sömürülere, işgale ve savaşa rağmen mücadeleyi yükselten, “böyle gelmiş ama böyle gitmez” diyerek baş kaldıran, bu dünyanın değişeceğine olan inancı arttıran, direnen kadın yoldaşlara atfedildiği belirtilerek ve temel amacın verilen mücadeleye Kıbrıs’tan omuz vermek olduğu vurgulanarak son buldu.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir Yorum

  1. Sefa Bey belgesel tadında yazmışsınız. İnşallah Havasen başaracak ve biz sizinle el ele verip, havacılık sektöründe sendikal bilgisizligi yok edeceğiz. Herkes bilgilenecek, öğrenecek. Cahili kandırmak kolay çünkü 2 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir