ANA SAYFA / HABERLER / Anti-Faşist Fyssas katledilişinin 4’ncü yılında anılıyor

Anti-Faşist Fyssas katledilişinin 4’ncü yılında anılıyor

18 Eylül 2013’te Yunanistan’ın başkenti Atina’da Yunan Neo Nazileri olarak bilinen ırkçı Altın Şafak partisi üyelerince bıçaklanarak katledilen 34 yaşındaki anti-faşist hip-hop sanatçısı Pavlos Fyssas yarın Güney Lefkoşa’da düzenlenecek ortak bir etkinlik ile anılıyor.

Pavlos Fyssas, 2013 yılında gece yarısından sonra Atina’nın Keratsini bölgesinde kız arkadaşı ile birlikte bir kahvehane önünden geçereken 15 kişilik faşist grubun saldırısına uğramış ve bıçaklanarak katledilmişti.

Fyssas ölmeden önce kendisini bıçaklayan faşist Altın Şafak örgütü üyesi bir kişinin adını olay yerine gelen polise vermişti. Olay üzerine başlatılan soruşturma kapsamında polis, Yunan Neo Nazileri olarak bilinen ırkçı Altın Şafak partisinin Atina’daki binalarına baskın düzenleyerek arama yapmış, baskınlar sonucu Altın Şafak üyesi 45 yaşındaki bir saldırgan gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan saldırgan suçunu itiraf ederek hapse konuldu ancak sadece üç yıl sonra, geçtiğimiz yıl serbest bırakıldı.

Katledilişinin dördüncü yılında Kıbrıs’ta da anılacak olan Fyssas yaşamını ve sanat çalışmalarını Yunanistan’da yükselen faşizme karşı aktif bir mücadeleye adamıştı. Aktif olarak anti-faşist mücadele içerisinde yer alan Fyssas, bestelediği şarkılarında da yoğun bir şekilde faşizmin teşhiri ve karşı örgütlenmesini işlemekteydi. Bu nedenle faşist çevreler tarafından tanınmakta ve bir çok kez ölüm tehditlerine maruz kalmaktaydı. Ancak bu tehditler ona geri adım attıramadı ve mücadelesini son nefesine kadar sürdürdü. İşte bu nedenle Fyssas’ın yaşamı ve mücadelesinin akıllarta tutularak anılması, özellikle faşist Altın Şafak örgütlenmesinin uzantısı olarak Güney Kıbrıs’ta yapılanan ELAM’ın giderek güçlendiği günümüz koşullarında daha da önem arzediyor.

Yarın akşam saat 18:00’de Lefkoşa’nın güney kesimindeki Faneromeni Meydanı’nda başlayacak olan ortak anma etkinliğine Devrimci Komünist Birlik yanında Yeni Enternasyonal Sol, Ana Tehdite Karşı İşbirliği, Granazi, İşçi Demokrasisi, LAE ve Anarşist oluşumlar destek veriyor. Örgütlerden yapılan ortak çağrıda tüm ilerici ve demokrat çevreler ortak etkinliğe katılmaya davet edildi. Bilindiği gibi Faneromeni Meydanı Lefkoşa surlar içindeki Lokmacı kontrol noktasından geçtikten sonra, yaklaşık 200 metre ileride, sol taraftaki bölgede yer alıyor.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir