ANA SAYFA / HABERLER / El-Sen’den Toplumsal Direniş Çaşrısı!

El-Sen’den Toplumsal Direniş Çaşrısı!

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası(El-Sen), geçmişte bir çok kamu kuruluşunun batırılarak birilerine peşkeş çekilmesinde yaşananlar gibi şimdi de Elektrik Kurumu’nun benzer bir durumla karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, bunun Kıbrıslı Türkleri teslim alma siyasetinin bir parçası olduğu vurguladı ve buna karşı toplumsal direniş çağrısı yaptı.

EL-SEN Yönetim Kurulu adιna Başkan Umut Öksüzoğlu tarafından yapılan yazılı açıklamada KTYH, ETİ, Sanayi Holding, Saray Otel ve dahasını peşkeş çeken zihniyetin Kıbrıs Türk Toplumunun bir başka özvarlığı olan KIB-TEK’i de peşkeş çekmek için kolları sıvamış bulunmakta olduğuna dikkat çekildi.

Toplumsal direnişi örgütlemek amacı ile tüm ilerici örgütlerin 8 Eylül Cuma günü saat 14:30’da Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Lokali’nde düzenlenecek olan toplantıya katılmaya davet eden El-Sen açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Daha önceleri AKSA üzerinden bunu deneyen ancak hem emekçilerin, hem de toplumumuzun dik duruşu karşısında geri adım atan bu zihniyet, Ankara’dan aldığı talimatı yerine getirebilmek için her yolu denemektedir. Özellikle Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’undeniz altından kablo ile elektrik getirilmesine yönelik girişimleri ve bu yönde yaptığı açıklamalar geldiğimiz noktanın artık karar verme aşaması olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Evet, toplum olarak artık bir karar vermeliyiz!

Ya “Biz yöneteceğiz” diyeceğiz, ya da tam anlamı ile Türkiye’ye bağımlı olmayı kabulleneceğiz. EL-SEN olarak biz bağımlı olmayı reddediyoruz ve kendi özvarlıklarımızı “Biz yöneteceğiz” diyoruz. Toplumumuzun da biz sendikalardan, siyasi partilerimizden ve sivil toplum örgütlerimizden beklentisi ortaya bu yönde irade koymamızdır. Bu kavga varoluş kavgasıdır. Bu topraklara kök salmak, kendi evimizin efendisi olmak ve kurumlarımıza sahip çıkmak adına tüm ilerici kesimleri toplumumuz adına varoluş mücadelesi için kavga vermeye çağırıyoruz.

Türkiye’den deniz altından kablo ile elektrik getirilmesinin tek amacı KIB-TEK’i kapatmak ve Kıbrıs Türk Toplumunu tam anlamı ile Türkiye’ye muhtaç bırakmaktır. Bunu kabullenebilmemiz mümkün değildir. Ne yazık ki şu anda hükümette bulunan siyasi partiler ve o partilerin bakanları yalan – yanlış açıklamaları ile toplumumuzu yanıltmaya çalışmaktadırlar. Bu ihanete karşı sessiz kalmayacağız.

-“KTHY sırtımızda yük” dediniz ve yönetemeyip batırdınız.

Şimdi bu toplum geçmişe göre çok daha pahalıya seyahat ediyor.

-“Rekabet için GSM operatörleri gerekli” dediniz ve bu ülkeye 2 GSM operatörü getirdiniz.

Şimdi bu toplum geçmişe göre çok daha pahalıya konuşuyor.

-“Teknecik yetersiz, yatırım yapmak yerine bir özel şirketten hizmet alalım” dediniz ve gidip AKSA ile alım garantili sözleşmenin altına imza koydunuz.

Şimdi bu toplum geçmişe göre çok daha pahalıya elektrik tüketiyor.

-“Su Türkiye’den gelecek ve çok ucuza millete ulaşacak” dediniz.

Şimdi bu toplum geçmişe göre çok daha pahalıya su kullanıyor.

-“Ercan’ı özelleştirdik, vatandaşlarımız çok daha iyi hizmet alacak” dediniz.

Şimdi bu toplum Ercan’da geçmişe göre çok daha pahalıya uçak saatini beklemek zorunda kalıyor.

Sırada “Deniz altından kablo ile elektrik getirip bunu topluma 25 kuruşa satacağız” safsatası var.

Bu yolla amaç KIB-TEK’i kapatıp Kıbrıs Türk Toplumunu yok etmektir!

Buna asla müsaade etmeyeceğiz ve bu zihniyet ile bu zihniyetin iplerini elinde tutan güce karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir