ANA SAYFA / YAZARLAR / Salih Olgun-TMT’nin kuruluşu…

Salih Olgun-TMT’nin kuruluşu…

Ülkemizi ve halklarımızı bölen, düşmanlaştıran emperyalist ABD-İngltere’nin kontrolünde, Yunanistan ve TC devletinin taşeronluğunda kurulan faşist EOKA ve TMT’nin kuruluş tarihleri bile resmi tarih anlayışına göre belirlenip kutlanmaktadır. TMT ‘nin ilk kurucularının arasındaki TC konsolosluk görevlisinin misyonu ile halen resmi kuruluş tarihi olarak verilen 1 Ağustos 1958 TMT’sindeki TSK mensubu general ve subayların emir komutasındaki TMT’nin misyonu aynı olduğu halde , aynı örgütün sivil TC’li görevlilerin yeraldığı dönem ile asker personelin yeraldığı dönem arasındaki fark gibi gösterilmeye çalışılan; sivil TC görevlilerinin yeraldığı dönemde TMT’nin uyguladığı terörü, baskı, zulüm, şiddet, yaralama ve öldürme olaylarının sahiblenmekten kaçınarak, temiz olduklarını anlatmaya yönelik bir psikolojik savaş taktiğidir. Kaldı ki askeri personelin sorumluluğundaki dönemde de aynı suçlar işlenmiştir.

TMT konusunda da kafaları karıştırmaya yönelik birden çok kuruluş tarihleri ve resmi kutlamaların yapıldığı 1 Ağustos tarihi yeralmaktadır. “Rauf R.Denktaş, TMT’nin kuruluşunu duyuran ilk bildirinin dağıtıldığı günü (26 Kasım 1957) dikkate alarak “TMT’nin asıl kuruluş günü 26-27 Kasım’dır” derken, Kemal Tanrısevdi ise Eğlence’de kendi evinde yapılan 15 Kasım 1957 tarihli ilk toplantıyı dikkate aldığı için (aslında Kemal Bey, ilk toplantının tarihini de 27 Temmuz 1957 olarak vermektedir-A.An) “TMT, 15 Kasım 1957’de kuruldu” demektedir. TMT’nin dağıtılan ilk bildirisi, İngiliz Sömürge Yönetimi’nin eline 29 Kasım 1957 tarihinde ulaştığı için de, Sömürgeler Bakanlığı’na gönderilen gizli raporda Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kuruluşu “29 Kasım 1957” olarak belirtilmektedir.”

Okur, hem gizli raporun metni, hem de Denktaş’ın ifadesi aynen aktarılmadığından, Akkurt’un ifadesine inanmak durumunda bırakılmaktadır. Kaldı ki biz, Denktaş’ın “TMT’nin asıl kuruluş günü 26-27 Kasım 1957’dir” ifadesini, Erten Kasımoğlu ile yaptığı söyleşide kullandığını saptamış bulunuyoruz. (Bkz.Eski Günler, Eski Defterler, 1. Kitap, Lefkoşa 1986, s.79) http://can-kibrisim.blogspot.com.cy/…/yeralti-orgutu… ”

TMT’nin Kıbrıs Türk Mukavemet Birliği, Karaçete, Volkan, 9 Eylül ve Kıbrıs Türk Komandoları gibi grubları ve eylemlerini bileştirmek ve tek çatı altında emir komuta etmek üzere TC devletinin Özel Hap Dairesi’nin sorumluluğunda ” TC konsolosluğunda görevli M. Kemal Tanrısevdi, Rauf R. Denktaş ve Dr. Burhan Nalbantoğlu ile birlikte üç kişiyle kurulduğu ve bu örgütün ilk kuruluş toplantısının 27 Temmuz 1957’de yapıldığı kendi açıklamalarında yeralmaktadır. http://demokrasi37.com/2017/07/24/yavru-vatanin-yavru-kontrgerillasi/

Ayrıca kontrol

Yusuf Alkım – Yine yeniden: Reformizm ve Devrimcilik…

Öncelikle ele alınması gereken reformizm ve devrimciliğin ayrım noktasının ne olduğudur. Belki Bağımsızlık Yolu (BY) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir