ANA SAYFA / HABERLER / DKB ve Stasis’ten Ortak Açıklama ve Hareket

DKB ve Stasis’ten Ortak Açıklama ve Hareket

Kıbrıs’ın kuzeyinde örgütlü Devrimci Komünist Birlik ve güneyde örgütlü Stasis, Kavazoğlu ile Misiaoulis’in katledilişlerinin 52. yıldönümünde ortak açıklama yaparak anma etkinliğine birlikte katılım gösterdi. İki örgüt 9 Nisan günü Derviş Ali Kavazoğlu’nun TMT tetikçileri tarafından pusuya düşürülerek katledildiği ve mezarının bulunduğu Dali köyündeki yürüyüş ve anma etkinliğine birlikte katılarak Kavazoğlu’nun mezarına ortak hazırlanan çelengi koydu.

Ortak açıklamada işçi sınıfının öncü savaşçıları Kostas Misiaouli ve Dervis Ali Kavazoğlu’nun TMT faşistleri tarafından öldürüldükleri 11 Nisan 1965 korkunç gününden bu yana 52 yıl geçtiğine dikkat çekilerek bu cinayetin daha sonra, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk komünistlerinin ve ilericilerinin EOKA ve TMT şövenistleri tarafından öldürülmesinin egemen olduğu ve 1974 darbesi ve işgali ile Kıbrıs’ın tamamen yıkıma uğratılmasına kadar durmadan devam eden suçların toplumlar ararası çatışmalar dizisindeki bir parçası olduğu hatırlatıldı.

Ortak açıklamada ayrıca Kostas Misiaouli’nin zengin ve özverili eylemiyle, Kıbrıslı Türk ve Rumların barış içinde bir arada yaşama ve işbirliği hedefine bağlı aktif bir PEO ve AKEL üyesi olduğu belirtildi. Misiaouli’nin yoldaşlarının birçoğu gibi AKEL üyesi Kıbrıslı Türk komünist gazeteci Derviş Ali Kavazoğlu’na eskortluk ve koruma sağlamaktan sorumlu olduğu hatırlatılan açıklamada Kavazoğlu’nun Kıbrıs işçi sınıfı ve ilerici tabakalarının ortak örgütlenmesi ve işbirliği için yoğun eylemleri ve çalışmaları nedeniyle şovenistler tarafından kara listeye alındığına dikkat çekildi.

“Elli iki yıllık fedakarlık ve mücadele dolu bir süre geçti; Ve emek hareketinin saf kahramanlarının hayatlarını verdiği hedef halen daha gerçekleşmemiş olarak kaldı. Kıbrıs bölünmüş durumdadır ve faşizm yine yükseliştedir.” denilen açıklamada Misiaouli ve Kavazoğlu’nun yoldaşı olan ve Kavazoğlu’nu ailesi ile birlikte yıllar önce evinde saklayan Christoforos Tzionisa’nın daha önce belirttiği “Kavazoğlu yeniden birleşme için mücadele etti ve toplumların bölünmesini engellemek için hayatını feda etti” ifadelerine de yer verildi.

Açıklamanın devamında bugün aynı şekilde sadece iki toplumun yeniden yakınlaşması için değil, aynı zamanda halkımızın bir bütün olduğu gerçeğinin pekiştirmesi için mücadele etmeli ve tartışmasız bir hedefle sadece ülkemizi değil, aynı zamanda işçi sınıfımızı da vakit kaybetmeksizin tek bir örgüt altında birleştirmemiz gerektiğine vurgu yapıldı.

Açıklamanın sonunda her iki örgütün Marksizm-Leninizmin ilkelerine sadık kalarak ve Kıbrıs meselesinin halkın yeniden birleşmesi için çözümüne (herhangi bir dış planla değil, Kıbrıs halkının ortak mücadelesi ve anlaşmasıyla) yardımcı olmaya niyetinde olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Kesinlikle inanıyoruz ki doğru şartlar ve koşullardaki iki kesimli iki bölgeli federasyonu biçimindeki muhtemel bir çözüm, Kıbrıs’ın her türlü baskıdan kurtarılması ve özgür, sosyalist bir ülke için Kıbrıs halkının ortak mücadelesinde ileri bir adımı oluşturacaktır.”

Ayrıca kontrol

Reformizmin ayak oyunları ve sömürge seçimlerine bakışları(*)

Sırtımızda, tüm varlığıyla işgal edip oturan ve ülkemizin kuzeyini yöneten TC egemenlerine; “Ankara, elini yakamızdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir