ANA SAYFA / HABERLER / Halkların Kardeşliği Platformu Basın Toplantısı Düzenledi

Halkların Kardeşliği Platformu Basın Toplantısı Düzenledi

Devrimci Komünist Birlik’in de bileşeni olduğu Halkların Kardeşliği Platformu basın toplantısı düzenleyerek Türkiye’de gerçekleştirilecek Anayasa Değişikliği referandumu öncesinde HAYIR diyenlerle dayanışmasını belirterek 16 Nisan sonrasında da sürecek şekilde mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

KTÖS’te gerçekleştirilen basın toplantısında ilk sözü alan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil konuşmasında “ 1974’ten bu yana adanın kuzeyi Türkiye’nin işgalindedir. Adanın kuzeyindeki yöneticiler onların kuklası durumundadır . Türkiye’de yaşanan gelişmeler sadece  adanın kuzeyini etkilemekle kalmayıp  tümünün geleceğini ilgilendirmektedir. Ülkedeki sivil toplum örgütleri ile bir araya gelerek, 16 Nisan’da Türkiye’de yapılacak Anayasa değişikliği referandumu öncesi düşüncemizi paylaşmak istedik” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını Dayanışma aktivisti Orhan Erönen okudu. Basın bildirisinin tam metni şöyle:

Halkların Kardeşliği Platformu
Kıbrıs’ın kuzeyi tarihsel süreç boyunca Türkiye iktidarları tarafından bir alt yönetim olarak benimsenmiştir. Uluslararası güçlerin çıkarlarını savunmak için konumlandırılmış taşeron varlığıyla, Türkiye iktidarları Kıbrıs’ın kuzeyinde dini, etnik, kültürel ve ekonomik kolonizasyon politikaları dayatmış ve uygulamıştır. Kıbrıslı Türkler bu politikalarla barışık olmamış, kendi ülkelerinde özne olmalarının gasp edilmesine karşı her daim mücadeleler yürütmüştür.

Türkiye egemenlerine ve iktidarlarına karşı yürütülen mücadelelerde, Kıbrıslı Türkler, Türkiye halkları ile barışık olmuş, Anadolu halklarının mücadelelerini desteklemiştir.

AKP iktidarı ile gittikçe karanlığa gömülen Türkiye’deki kurumsallaşmış gericilik ve faşizm, Kıbrıs’ın kuzeyinde de kendisini göstermekte ve yayılmaktadır.
Bizler, Kıbrıs’ın birleşmesi, bağımsızlığı ve üzerinde yaşayan kesimlerin özgürleşmesini savunanlar olarak, Türkiye halklarının yürüttüğü Anayasa’ya HAYIR kampanyasını selamlıyoruz.

Referandumda HAYIR çıkması, AKP de cisimleşmiş olan gerici rejimde bir gedik yaratma anlamına gelecektir. Bu sadece Türkiye halkları için değil, Kıbrıslılara yansımaları bakımından da olumlu olacaktır. Elbette AKP eli ile yükseltilen faşist diktatörlük sadece 16 Nisan referandumunda HAYIR demekle yıkılmayacaktır. 16 Nisan sonrasında çok daha kapsamlı ve örgütlü bir mücadeleye hazırlanmak gerekmektedir. AKP’nin hegemonyasını her alanda yıkmak için, Anadolu ve Mezopotamya halklarının HAYIR mücadelesine destek verir, hayırlı bir gelecek için HAYIR diyenlerle dayanışma gösteririz. Oluşan gerici rejime karşı geniş kapsamlı bir mücadele örgütlemek ve bunu 16 Nisan sonrasına taşımak için tüm ilerici ve demokrat kesimlerle birlikte hareket etmeyi sürdüreceğimizi belirtiriz.

Halkların Kardeşliği Platformu şu örgütlerde oluşuyor: Devrimci Komünist Birlik, KTÖS, Dayanışma, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Doğu ve Güneydoğu Kültür Derneği, Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Özgür Kadın Akademisi, Lefkoşa-Girne-Mağusa Öğrenci İnisiyatifi, Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Lefkoşa Girne Emekçi İnisiyatifi, Mülteci Hakları Derneği (MHD), ÇAĞ-SEN

 

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir