ANA SAYFA / HABERLER / Marksizm ve Kadın paneli gerçekleştirildi

Marksizm ve Kadın paneli gerçekleştirildi

Üretim Merkezi Kadın Komitesi tarafından düzenlenen “Marksizm ve Kadın” paneli 4 Mart akşamı KTÖS’te gerçekleştirildi. “Marksizm ve Kadın” kitabının da yazarı olan ve çeşitli alanlarda çok sayıda kitabı bulunan antropolog, akademisyen Sibel Özbudun’un konuşmacı olarak katıldığı panele çok sayıda dinleyici katıldı.

Etkinlik dünyanın çeşitli yerlerindeki özgürlük mücadelelerinde yaşamlarını kaybeden kadınlar için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ardından Üretim Merkezi Kadın Komitesi’nin (ÜMKK) 8 Mart bildirisi okundu. Bildiride ÜMKK’nin kuruluş nedenlerine değinilerek, geçmişten günümüze kadınlara dayatılan, ezberletilen ezilmişliğe ve sömürgeye karşı, kimlik, ırk, din, dil, ayrımını yaşatan ve kadınları buna maruz bırakan, ezen ve sömürenlerin hâkim olduğu düzene karşı, dünyanın ezici çoğunluğunda kadının kabul etmeyişinin, “hayır”ının sonucunun tecavüz, taciz, şiddet ve ölüm olduğu caniliğe karşı, sömürgeci ve kapitalist düzenin yarattığı savaşlarda katledilen, çocuğunun katledilmesine seyirci kalmak zorunda bırakılan, tecavüze uğrayan ve köleleştirilerek satılan kadınların uğradığı zulümlere karşı, toplumsal ve ekonomik baskılara karşı, sınıfsız, sömürüsüz ve insanca yaşayıp var olabilmek ve “böyle gelmiş ama böyle gitmez” demek için yola çıkıldığı belirtildi.

Üretim Merkezi Kadın Komitesi’nin olarak Kıbrıs’ta yaşayan ve ezilen tüm kadınların sorunlarına din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin ışık tutmayı hedeflediği belirtilen bildiride “Sesimizi daha güçlü duyurabilmek, ortak sorunlarımıza karşı gücümüzü birleştirmek için sizleri de bu haykırışa ortak olmaya çağırıyoruz.” denildi.

ÜMKK tüm ezilen kadınları bu düzen yangınının yakıp küle çevirdiği yaşamlara karşı, birlikte mücadele etmeye, kadınları özgürlük çağına taşıyacak bu mücadele ateşinde, başaracak olmanın inancıyla kıvılcım olmaya davet etti.

ÜMKK’nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajının okunmasının ardından etkinliğe katılanlara kısaca Üretim Merkezi’nde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veridi ve ardından Film Atölyesi tarafından hazırlanmakta olan ve yakın zamanda gösterimi yapılacak olan “Kadın ve Yaşam” isimli belgeselin tanıtım filmi gösterildi. Belgesel Kıbrıs’ta yaşayan farklı kadın portrelerine ve kadınların mücadelelerine ışık tutuyor.

Etkinlik daha sonra Sibel Özbudun’un “Marksizm ve Kadın” üzerine sunumu ile devam etti. Özbudun sunumunda kadınların eşit ve özgür bir yaşam için başlattıkları mücadeleden kesitler aktararak dünyanın farklı bölgelerindeki kadınların yaşam koşulları ve mücadeleleri ile ilgili bilgiler aktardı. Sosyalist mücadele içerisinde kadınların ilk andan itibaren her zaman önemli bir özne olduklarını belirten Özbudun farklı dönemlerde bir takım eksikliklerle karşılaşılsa da kadınların eşit ve özgür bir yaşama kavuşabilmesi için yürütülen mücadelede sosyalistlerin en tutarlı kesimlerin başında geldiğini vurguladı.

Özbudun’un sunumunun ardından etkinliğe dinleyicilerin görüş ve soruları alınması ile devam edildi. Etkinliğin sonunda ise katılımcılar Sibel Özbudun’un kitaplarını imzalattılar.

ÜMKK 5 Mart Pazar günü de kadın mücadelesi üzerine Sibel Özbudun’un katılımı ile gün boyu devam eden ilk atölye çalışmasını gerçekleştirdi. Üretim Merkezi’ne bağlı olarak çalıştırılan Koyu Kırmızı Kitap Cafe’de gerçekleştirilen atölye çalışmalarında katılımcılar daha detaylı ve interaktif bir şekilde tarihten günümüze kadınların toplum içerisindeki konumları, karşılaştıkları sorunlar ve bunlara karşı geliştirdikleri mücadeleleri ele alındı.

Üretim Merkezi Kadın Komitesi çalışmalarına bağlı olarak belli aralıklarla çıkarılması hedeflenen Kadın ve Yaşam dergisinin ilk sayısı da yayınlandı. Derginin önsözünde şu ifadelere yer veriliyor; “Kadın ve Yaşam isyana kalkmış duygularımızı okyanusta dağılıp giden bir damlaya dönüşmesini engellemek ve onları okyanusun kendisi yapmaya katkı koymayı hedefliyor.”  40 sayfa olarak yayınlanan dergide kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesi ile ilgili farklı yazılar, görseller ve şiirler yer alıyor. Dergiye Koyu Kırmızı Kitap Cafe’den ve bazı kitapçılardan ulaşılabilecek. ÜMKK iki haftada bir okuma ve tartışma çalışmaları ve dönem dönem daha geniş katılımlı panel, söyleşiler ile çalışmalarını sürdürmeyi hedefliyor.

Üretim Merkezi Kadın Komitesi 8 Mart’ta Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu tarafından ara bölgede gerçekleştirilecek ortak etkinliğe de destek belirterek tüm ezilen ve sömürülen kadınları saat 17:15’de Lefkoşa Dereboyu’ndaki eski Pronto Çemberi’nde buluşmaya çağırdı.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir