ANA SAYFA / HABERLER / TC polis ve askerlerinin Kürt illerindeki infaz bilançosu

TC polis ve askerlerinin Kürt illerindeki infaz bilançosu

cizre_646AKP rejiminin, 2016’da soykırım saldırıları kapsamında çok sayıda Kürdü sağ yakalayıp infaz etti. Polis ve askerin düşman hukuku uygulayarak sadece bu yıl infaz ettiği kişilerin sayısı, İnsan Hakları Derneği (İHD) verilerine göre 400’ü aştı.

AKP’nin siyasi cinayetlerinin küçük bir kısmı şöyle:

Sêvê Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar, 4 Ocak akşamı Şırnak’ın Silopi ilçesinde devlet güçleri tarafından katledildi. Daha sonra, kadın siyasetçilerle birlikte katledilen kişinin de İslam Atak (20) olduğu öğrenildi.

Van’ın Edremit ilçesinde 10 Ocak’ta özel harekat timleri tarafından bir eve düzenlenen baskında ‘çatışma çıktığı’ iddiasıyla 12 HPG’li infaz edildi. Katliamla ilgili dosya ve otopsi raporlarına erişim ise engellendi.

Mardin Kızıltepe ilçesinde 12 Ocak’ta Turgut Özal Mahallesi’nde özel harekat polislerinin bir araca açtığı ateşte 4 kişi yaşamını yitirdi. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, seyir halindeki 63 F 1579 plakalı araç, polise ait zırhlı araçlarla aniden tarandı. Saldırı sonrası araçta kimliği belirlenemeyen 4 kişi yaşamını yitirirken, araçta onlarca mermi izi olduğu görüldü. Daha sonra, infaz edilenlerden birinin, 2009 yılında Amed’de polis tarafından katledilen üniversite öğrencisi Aydın Erdem’in ağabeyi, DBP Yöneticisi Cengiz Erdem olduğu öğrenildi.

Van’da 21 Ocak’ta özel harekat timlerince yapılan baskında Nadir Tezgel adlı genç infaz edildi.

Amed’in Sur ilçesinde 13 Mart’ta bir odada katliam tehdidiyle karşı karşıya kalan ve kendilerinden haber alınamayan 3’ü yaralı 7 kişi katledildi. Katledilenlerden Dilber Bozkurt, katliamdan önce yanında bulunan 6 kişiden 5’inin ismini şöyle sıralamıştı: Mehmet Abdullah Yalvarma, Mahsun Gürkan, Mazlum Karakoç, Cüneyt Aydemiş, Eşref Polat.

Muş’un Varto ilçesine bağlı Badan (Teknedüzü) köyü ve kırsalına yönelik 6 Nisan’da düzenlenen askeri operasyonda yaşamını yitiren 4 HPG’liden 2’sinin de sağ yakalanarak infaz edildiği belirtildi. Görgü tanıkları, yakalananlardan birine işkence yapıldığını da aktardı. Cenazeleri görenlerin “En az 70 kurşun izi vardı. Vücudunun her yerinde kurşun izleri vardı” sözleri de infaz ve işkenceyi doğruluyor.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dara köyü kırsalında 10 Nisan gecesi sabah saatlerine kadar süren çatışmanın ardından jandarma özel harekatçılar, 13 kişiyi infaz etti.

Amed’in Silvan ilçesinde ‘sokağa çıkma yasağı’nın ilan edilmesiyle başlatılan Malê Gir ve Şêlima alanlarına yönelik 14 Nisan’daki bombardıman sırasında yaşamını yitiren 8 kişiden 3’ünün de yaralı halde infaz edildiği öğrenildi.

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi’nde 18 Nisan günü bir özel harekat polisinin öldüğü çatışmada yaralı olarak yakalanan Delil Akyüz (24), infaz edildi.

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Küçükdikili Mahallesi’nde 18 Nisan’da polis aracına yönelik gerçekleşen silahlı eylem sonrası çıkan çatışmada 25 yaşındaki Ferdi Yıldırım’ın yaralı halde yakalandığı ancak infaz edildiği ortaya çıktı. Polisin, Yıldırım yaşamını yitirene kadar müdahale etmeyip başında nöbet tuttuğu öğrenildi.

Van merkez İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi’nde 30 Nisan akşamı yapılan ev baskınında Mahmut Çar isimli kişi infaz edildi.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Bêmbo köyüne 22 Mayıs’ta baskın düzenleyen askerler, Sami Kaplan’ı (28) katletti.  Teşhis için Adli Tıp Kurumu’na giren aile bireyleri ise cenazenin parçalandığını; vücudun tamamında sürüklenme izi olduğunu açıkladı.

Van’ın merkez İpekyolu ilçesine bağlı Xaçort Mahallesi’nde bulunan Sürmeli Sokak’ta 10 Temmuz’da bir eve düzenlenen baskında Zilan Kurt infaz edilerek yaşamını yitirdi.

Van ve ilçelerinde 15 Eylül 2015 tarihi ile 30 Ağustos 2016 tarihleri arasında aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 34 kişi zırhlı araçlardan açılan ateş sonucu ya da özel hareket timleri tarafından hedef gözetilerek infaz edildi.

Van’ın İpekyolu ilçesi Seyit Fehim Avrasi Mahallesi’nde 21 Eylül’de çıkan çatışmada yaralanan, ardından polislerce infaz edilen 2 kişi ise Zindan Bor ve Mehmet Yalçın.

YPS Üyesi Reber Yamaç (Reber Amed), Van’ın Xaçort Mahallesi’nde 6 Ekim günü çıkan çatışmanın ardından görgü tanıklarına göre yaralı halde infaz edildi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 8 Ekim’de Kobra tipi zırhlı araçtan polis tarafından açılan ateş sonucu Aydın Tümen, Serhat Buldan, Nejdet İşyözü ve Rahmi Sefalı katledildi.

Amed’in Bağlar ilçesinde 22 Kasım’da Bağcılar Mahallesi Karanfil Sokak’ta sivil polis aracından açılan ateşle Sabiha Üçoş (Evin) infaz edildi.

Urfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan bir eve yönelik 4 Aralık’ta düzenlenen operasyonda ters kelepçeye vurulan 2’si kadın 4 kişi infaz edildi. Bunlardan birinin evin sahibi Erol Özgezer olduğu öğrenildi.

Cizre Bostancı Sokak’taki binanın bodrumunda bulunan ve 19 gün boyunca yardım bekleyen 15’i yaralı 26 kişinin tamamı, Şubat ayında infaz edildi.

GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞTILAR
AKP/Saray çeteleri, yer yer infaz ettikleri kişilerin görüntülerini de sosyal medya aracılığıyla paylaştı. Devlet güçleri, özellikle infaz ettikleri kadın gerillaların bedenini teşhir etti. Sosyal medya hesaplarında 29 Ekim günü paylaşılan 2 kadın gerillanın infaz görüntülerini de Alparslan Tamer Özdemir isimli THY pilotunun yayımladığı ortaya çıktı.

İNFAZ TALİMATININ BELGESİ
Ulaşılan resmi bir belge de infazların bizzat devlet kararı olduğunu işaret ediyor. Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı imzalı “Hizmete Özel” ibareli belgede, askerlere açık açık silaha sarılmaları talimatı veriliyor ve “Savcının karşısına çıkmaktan korkmayın” deniliyor. “84933840-3000-350-15” seri numaralı, “Askerin Silah Kullanma Yetkileri Personel’in Müteyakkız Bulunması” konulu belge, 30 Temmuz 2015 tarihini taşıyor. Belgede, askerlere cezasızlık vaadinde bulunuluyor.

Haber: ANF

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir