ANA SAYFA / HABERLER / Şirvan’dan yansıyan katliam düzeni

Şirvan’dan yansıyan katliam düzeni

sirvan-maden-katliamci-duzen-aaŞirvan’da gerçekleşen maden katliamında Türkiye’deki sermaye düzeninin gerçek yüzü bir kez daha görüldü.

Siirt’in Şirvan İlçesi’nde 17 Kasım’da bakır madeninde meydana gelen heyelan nedeniyle 16 işçi toprak altında kalmıştı. Devam eden kurtarma çalışmalarında şimdiye kadar 7 işçinin cansız bedenine ulaşıldı. 9 işçi ise hala toprak altında.

Şirvan’daki işçi katliamından yansıyanlar, sermaye düzenin kanlı yüzünü bir kez daha ortaya sererken, işçi katillerinin nasıl kol kola girdiklerini de gösterdi.

Bakan “ihmal yok” dedi
Katliamın sorumlularından olan sermaye düzeni adına 21 Kasım’da Şirvan’a giderek incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, maden mühendislerinin ve iş güvenliği uzmanlarının açıklamalarını yok sayarak şirketi korudu.

Bakan Akdağ, çalışmalarını sürdüren AFAD ekiplerinden bilgi almasının ardından gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta şirketin katliamda bir ihmali olmadığını öne sürerek “Ben ihmal görmedim” dedi.

Oysa katliamın ardından mühendisler ve iş güvenliği uzmanları tarafından yapılan açıklamalarda heyelanın şev kayması nedeniyle yaşandığı, bunun da patronun daha çok kâr için tercih ettiği yöntem olduğu belirtildi.

Sendika bürokratı işçi katili şirkette
Katliamın ardından ortaya çıkan bir başka çarpıcı durum da dünün sendika bürokratının bugün işçi katili şirkette yöneticilik yaptığı bilgisi oldu. Yeraltından Sesler Platformu, Ciner Holding’e ait olan ve katliamın yaşandığı bakır madenini işleten Park Elektrik AŞ’nin İdari İşler Koordinatörü Mahir Yiğit’in, Türkiye Maden-İş Sendikası’nda bir önceki dönem genel başkan yardımcılığı yaptığını duyurdu.

Şirketin sahibi katil Eken’in oğlu
Katliamın yaşandığı madeni işleten şirketin sahibinin ise adı faili meçhul cinayetlerle ve 80’li yıllarda Siirt bölgesinde çok sayıda kişinin kaçırılıp öldürülmesiyle bilinen Özel Harp Dairesi, MİT ve poliste kritik görevlerde bulunan Korkut Eken’in oğlu Güray Eken olduğu öğrenildi.

Şirvan’daki katliamı inceleyen Sosyal Haklar Derneği Üyesi Av. Can Atalay, dihaber’e yaptığı açıklamada “Eken ailesinin bu coğrafyada yaptıklarını biliyoruz ve hatırlıyoruz. Şimdi de aynı aile ticari işletme kisvesi altında aynı şeyleri yapıyor. Dolayısıyla bugün tutuklanan sadece bir kişi değil siyasi tüm sorumlular da yaşanan bu faciadan sorumludur” dedi. Atalay, şirket kadar, madeni denetlemekle yükümlü kamu makamları ve bakanlıkların da işçi ölümlerinden sorumlu olduğunu ekledi.

Öte yandan, patron Güray Eken’in katliamın ardından maden ocağına geldiği, ancak madenci yakınlarının tepki gösterip darp ettiği öğrenildi.

Haber: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir