ANA SAYFA / HABERLER / Kayyım atanan belediyelerde işçi kıyımı

Kayyım atanan belediyelerde işçi kıyımı

kayyim-atanan-belediyelerde-isci-kiyimiTürkiye’de AKP eliyle uygulanan faşist yaptırımlar genişletilerek devam ediyor. KHK ile daha önce kayyım atanan belediyelerin yüzlerce çalışanı yine KHK’lerle ihraç edildi. Kayyım atanan il belediyelerinde 657 kişi ihraç edildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan KHK ile terör örgütleri ile ilişkisi bulunduğu iddiasıyla kamu görevinden ihraç edilen memur, işçi ve sözleşmeli personellerin isimleri ve çalıştığı kurumlar yayımlanırken, il belediyelerine kayyım atanan Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Tunceli, Batman ve Siirt merkez ve ilçe belediyelerinden toplam 657 kişinin ihraç edildiği belirtildi.

Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesinde toplam 108 kadrolu işçi ve memur bulunurken, KHK ile bunların 57’si ihraç edildi. KHK ile kadrolu personelinin yarısından fazlasını kaybeden Kayapınar Belediyesinde, kadrolu olan 5 Belediye Başkan Yardımcısının da ihraç edildiği belirtildi. Kayapınar Belediyesinde kadrolu belediye başkan yardımcısı kalmazken, İmar Müdürlüğünde de müdür dahil 7 kişinin ihraç edildiği belirtildi.

Nusaybin’de 1 ay önce ölen işçi de ihraç edildi!
Kamu kuruluşlarında ihraç edilenlerden en çok etkilenen belediyelerden biri de Mardin’in Nusaybin ilçe belediyesi oldu. Toplam 133 kadrolu memur ve işçisi bulunan Nusaybin Belediyesinden bugün çıkarılan KHK ile 73 kişi ihraç edildi. Daha önce İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Nusaybin Belediye başkanı Sara Kaya, ihraç edilenler arasında yaklaşık bir ay önce yaşamını yitiren Belediye işçisi Mehmet Kargı’nın da adının bulunduğunu belirterek, 1 yıldır kanser tedavisi gören ve emekli olan bazı kişilerin adlarının da listede yer aldığını söyledi.

Mardin Büyükşehir Belediyesinde 10 ilçede görev yapan itfaiye ve su ile kanalizyasyon ekipleri dahil olmak üzere toplam 480 kadrolu ve sözleşmeli memur ve işçi bulunurken, bugünkü KHK ile 177’si ihraç edildi. Kızıltepe Belediyesinden de 64 işçi, memur, mühendis, tekniker ihraç edildi.

Haber:DHA

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir