ANA SAYFA / HABERLER / DAÜ Öğrenci Mücadele Dayanışması yaşadıkları polis şiddetini açıladı

DAÜ Öğrenci Mücadele Dayanışması yaşadıkları polis şiddetini açıladı

dau-omd-pankartDAÜ Öğrenci Mücadele Dayanışması, 7 Kasım günü DAÜ’de AKP’liler tarafından gerçekleştirilen konferansta ve sonrasında yaşananları detaylı olarak kamuoyunun bilgisine getirerek, yaşadıkları polis şiddetini teşhir etti.

“DAÜ öğrencilerine, basına ve kamuoyuna” başlığı ile yapılan açıklama şöyle:

“7 Kasım Pazartesi günü Aktivite Merkezi’nde, DAÜ Genç Liderler Kulübü’nün (ki bu kulübün AKP’nin üniversite yapılanması olduğunu DAÜ yönetimi de dahil olmak üzere herkesin bildiği bir gerçektir.) düzenlediği AKP İzmir milletvekilinin de konuşmacı olarak katıldığı “15 Temmuz” konulu konferansta bir eylem gerçekleştirilmiştir. Bu eylem sonucunda 7 arkadaşımız evleri basılarak tutuklanmıştır.

Bilindiği gibi Türkiye, 15 Temmuz 2016’da FETÖ bağlantılı bir askeri darbe girişimi ve akabinde devam eden OHA-L sürecine girmiştir. Tek-tek yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnamelerle darbeyi hiç aratmayacak bir şekilde tüm kazanılmış demokratik haklara saldırılmıştır. Bu süreçte binlerce EĞİTİM-SEN’li öğretmen görevinden ihraç edilmiş, barış talep eden akademisyenler görevlerinden alınmış, özgür basına yönelik operasyonlarla birçok gazeteci ve yazar tutuklanmış, 6 milyon seçmenin iradesi hiçe sayılarak Halkların Demokratik Partisi’nin eş başkanları dahil, milletvekilleri ve yöneticileri tutuklanmış, 370 dernek, sivil toplum kuruluşu ve hukuk bürosunun kapıları mühürlenmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan ve onun temsilcisi AKP hükümeti “FETÖ ile mücadele” adı altında bu süreci kendinden olmayanı-muhalefeti yok etme girişimine çevirmiştir. Tayyip Erdoğan başkanlık hayalleriyle birlikte cemaat ile alakası olmayan ve kendisi için tehlike gördüğü tüm demokratik ve devrimci güçleri siyasal operasyonlarla yok etme girişimindedir. Siyasal operasyon diyoruz çünkü; gerçekleştirilen bu operasyonlar hiç bir şekilde hukuka dayalı olarak değil tüm hukuksuzluğuyla bir totaliter rejimin siyasal ve toplumsal görünümüdür.

DAÜ-ÖĞRENCİ MÜCADELE DAYANIŞMASI olarak 7 Kasım Pazartesi günü okulumuzun aktivite merkezinde gerçekleştirdiğimiz eylem, içinden geçtiğimiz bu süreçte tüm bu hukuksuzlukları ve katliamcı zihniyeti teşhir etmek, Türkiye’de devrimci ve demokratik güçlere yönelik gerçekleşen bu şiddetin eğer mücadele edilmezse Kıbrıs’ın kuzeyinde de yaşanacağını göstermek için yapılmıştır.

Yaklaşık 300 kişinin bulunduğu salonda ayağa kalkıp konuşmasına başlayan arkadaşımız daha konuşmasının başında, başına aldığı darbe ile yere düşmüş, yerde defalarca tekmelenmiş, pankart açmaya çalışan arkadaşlarımıza da tekbirler ile saldırılmıştır. Eylem sonrası, gerici-faşist saldırıdan kurtulup evlerine gelen arkadaşlarımızdan, 6 kişi saat 18.00’da evinden alınıp tutuklanmış, 1 kişinin de ailesi aranarak karakola gelip ifade vermesi gerektiği söylenmiştir. Akabinde arkadaşlarımız karakolda iken, hukuksuz bir şekilde 2 defa evleri basılmış, aranan pankart bahanesi ile apar-topar savcılıktan arama izini çıkartılarak, pankart haricinde birçok dergi ve kitap polisler tarafından alınmıştır.”İşçi B’nin hikayeleri” adlı kitap dahi suç delili sayılarak el konulmuştur. Ayrıca kadın arkadaşımıza “Ne zamandır kız dövmüyordum, iyi oldu” denilerek polis aracında tokat atılmıştır. Tutuklanan arkadaşlarımız ısrarla doktor kontrolüne gitmek ve avukatla görüşmek istemesine rağmen, talepleri yerine getirilmemiştir. Ancak ertesi gün avukatları ile görüşebilmişlerdir. 8 Kasım günü, 7 arkadaşımıza “rahatsızlık vermek” ve “uygunsuz tavır-harekette bulunmak” tan, ayrıca 1 arkadaşımıza “yasaklı kitap bulundurmak” tan da dava okunmuştur. Arkadaşlarımız saat 21.00’da Mağusa karakolundan serbest bırakılmışlardır.

Güpegündüz 7 öğrencinin kendi okullarında söz söylemeye çalıştıkları için sivil ve DAÜ öğrencisi AK-Faşistler tarafından saldırıya maruz kalması, polisin darp edenleri değil de öğrencileri tutuklaması, okul yönetiminin her eylem-etkinlikte öğrencilere soruşturmalar açıp ve cezalar vererek yıldırmaya çalışması, Türkiye’de yaşanan bu baskıların Kıbrıs’ın kuzeyine çok da uzak olmadığının bir göstergesidir.

Bizler ÖĞRENCİ MÜCADELE DAYANIŞMASI olarak baskıcı, faşist AKP’ye, diktatör Erdoğan’a ve onun kirli zihniyetine, okulumuz da geçit vermeyeceğimizi, soruşturmaların, baskıların, gözaltı ve tutuklamaların bizleri yıldıramayacağını tekrardan haykırıyoruz.

Yaşanan bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan, destek olan, tüm dostlara, hocalarımıza, sendikalara, derneklere, devrimci parti ve kuruluşlara, teşekkür ediyor ve en içten devrimci duygularımızla selamlarımızı iletiyoruz.

KURTULUŞ YOK, TEK BAŞINA; YA HEP BERABER, YA HİÇBİRİMİZ!”

Ayrıca kontrol

Minareyi çalan kılıfını hazırlarmış!

Kurtuluşu sandıkta gösteren sömürgeci ve işbirlikçileri, “amigoları” üzerinden de “kötünün iyisini seçiniz” propagandası ile halkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir