ANA SAYFA / DÜNYA / Brezilya: İşçilerden ve öğrencilerden kemer sıkma politikalarına karşı eylem günü

Brezilya: İşçilerden ve öğrencilerden kemer sıkma politikalarına karşı eylem günü

Kemer sıkma politikalarına karşı genel grev, MTST barikatları, 11 Kasım 2016, Brezilya | Foto: Ninja Media
Kemer sıkma politikalarına karşı genel grev, MTST barikatları, 11 Kasım 2016, Brezilya | Foto: Ninja Media

Kamu harcamaları için üst sınır belirlenmesini, emeklilik yaşının yükseltilmesini, emek sömürüsünü kısıtlayan düzenlemelerin esnekleştirilmesini ve sosyal güvence kazanabilmek için gereken asgari katkı payının arttırılmasını içeren anayasa değişikliğine karşı (PEC 55) sendikalar, halk hareketleri ve öğrenciler 11 Kasım Cuma günü ülke çapında eylemler düzenlediler.

En az altı eyalette eylemciler yolları ve önemli otobanları kestiler. São Paulo eyaletinde eyalet başkentini kıyı kentlere bağlayan ana otobanlardan Via Anchieta göstericiler tarafından kapatıldı. São Paulo’yu Rio de Janeiro’ya bağlayan Dutra Otobanı da her iki yönde kesildi.

Brezilya’daki sekiz büyük sendika Cuma günkü genel greve katıldı. Başkent Brasilia’da ve daha birçok büyük şehirde grev nedeniyle toplu taşıma sekteye uğradı. Greve katılan örgütler arasında Topraksız İşçiler Hareketi (MST), Evsiz İşçiler Hareketi (MTST), Birleşik İşçiler Sendikası (CUT), Brezilyalı İşçiler Genel Konfederasyonu (CGTB) ve Brezilyalı İşçiler Konfederasyonu (CTB) yer aldı.

Evsiz İşçiler Hareketi (MTST) lastik yakarak barikatlarla yolları kesti. MTST ayrıca Guarulhos ve Sorocaba’da otobüsleri durdurarak trafiği kapadı.

Bahia eyaletinde banka çalışanları ve öğretmenler de greve katıldılar. Başkent Brasilia’da otobüs şoförleri araçlarını durdurarak trafiği engellediler. Pernambuco başkenti Recife’de de yüzlerce kişi sokaklara çıktı, toplu taşıma durdu. Rio Grande do Sul eyaletindeki Porto Alegre kentinde greve destek veren okullar kapalıydı.

Baskıcı ve otoriter kemer sıkma politikalarının bütün yükünü işçi sınıfının sırtına yüklemeye hazırlanan darbe hükümetine karşı binlerce öğrenci 170’ten fazla üniversiteyi işgal etti. 25 Kasım’da yine genel greve gidilmesi planlanıyor.

Haber: İsyandan

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir