ANA SAYFA / HABERLER / Türkiye’de 370 derneğin faaliyeti durduruldu

Türkiye’de 370 derneğin faaliyeti durduruldu

halkin-hukuk-burosu-ozel-harekatcilarla-basildi-direnen-avukatlar-darp-edilerek-gozaltina-alindi-1478933971 Türkiye’de demokrat kesimlere bir saldırı daha. OHAL kapsamında 370 derneğin faaliyetinin durdurulduğu açıklandı.

Derneklerin “milli güvenliğe tehdit oluşturduğu” gerekçesiyle kapatıldığı belirtildi. İçişleri Bakanlığı tarafından faaliyetleri durdurulan derneklerin ‘PKK/KCK, FETÖ, IŞİD ve DHKP-C’ ile bağlantılı oldukları iddia edildi.

İçişleri Bakanlığı Basın Merkezi tarafıdnan yapılan açıklama şöyle:

“OHAL Kanunu 11. Maddesi kapsamında genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak amacıyla 39 ilde milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen; FETÖ bağlantılı 153, PKK/KCK bağlantılı 190, DHKP-C bağlantılı 19 ve DEAŞ bağlantılı 8 olmak üzere toplamda 370 derneğin faaliyeti valiliklerimizce durdurulmuştur. Bunlara ilişkin inceleme, değerlendirme çalışmaları devam etmekte olup, terör örgütleri ile irtibatlı tüm yapı, grup, oluşum, kurum ve kuruluşlarla mücadelemiz hız kesmeden kararlılıkla devam edecektir.”

Barış Derneği’ne polis baskını
İçişleri Bakanlığı talimatıyla basılan Barış Derneği’nin evraklarına ve bilgisayarlarına el konuldu.

370 derneğin faaliyetlerinin sonlandırılması hukuksuz bir biçimde, polis zoruyla sürüyor. Hukukta Sol Tavır’ın sosyal medya üzerinden bildirdiğine göre polis Barış Derneği’nin binasına zorla girme tehdidinde bulundu!

Barış Derneği’ne iletilen tebligatta dernek defterleri, kayıtları, flash disk ve bilgisayar kayıtlarına el konulması talimatı olduğu ifade edildi.

İzmir Kurdi-Der, MKM ve YAK-DER’e Polis Baskınımezopotamya-kultur-merkezi-mkm-kapatildi-1478882339
İzmir’de faaliyet gösteren Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), Kürt Dili Araştırma Derneği (Kurdi-Der), Yakınlarını Kaybeden Aileler ile Dayanışma Derneği (YAK-DER) bürolarına gece saatlerinde polis baskını yapıldı.

İçişleri Bakanlığı’nın aldığı 370 derneğin kapatılması kararından sonra 3 büroya da baskına giden güvenlik ekipleri MKM’nin Basmane’de bulunan bürosunu 2935 sayılı OHAL kanununun 11. maddesi kapsamında mühürledi.

Halkın Hukuk Bürosu Özel Harekatçılarla basıldı: Direnen avukatlar darp edilerek gözaltına alındı
Dün gece pek çok derneğe düzenlenen polis operasyonlarından bir diğer adresi de Halkın Hukuk Bürosu  oldu. Halkın Hukuk Bürosu’ndaki avukatlar direndi, binayı özel harekatçılar bastı.

İçişleri Bakanlığı kararıyla faaliyeti durdurulan 370 dernekten biri olan ÇHD Ankara Şubesine yapılan mühürleme işleminin ardından polis Halkın Hukuk Bürosunun Ankara’daki bürosuna operasyon yaptı.

Halkın Hukuk Bürosu’na destek için giden avukatların yanı sıra, CHP ve HDP’li milletvekilleri de polisin büroya girmesini engellemeye çalıştı. Ancak polis Halkın Hukuk Bürosunda 6 avukatı gözaltına aldı ve diğer avukatları da binadan çıkardı.

TAYAD, Sarıgazi ve Nurtepe Çayan Haklar Derneği mühürlendi
OHAL kapsamında kapatılan 370 derneğin arasında bulunan Sarıgazi ve Nurtepe Çayan Haklar Derneği ile TAYAD mühürlendi.

Gece yarısı operasyonları kapsamında Tutuklu Aileleri ve Yakınları Derneği (TAYAD), Nurtepe Çayan Haklar Derneği ve Sarıgazi Haklar Derneği polis ekipleri tarafından basıldı. 370 derneğin arasında bulunan dernekler mühürlenerek kapatıldı.

Polislerin binayı sarması sonucunda direnen TAYAD üyeleri, polisi sokmamak için uzun bir mücadele verdi.

İleri’de yer alan bilgiye göre yaklaşık yarım saat süren direniş esnasında dernek tarafından yapılan açıklamada, “TAYAD demokratik mücadeleyi yasallık çerçevesinde değil, meşruluk çerçevesinde yürütür. Bu sebeple TAYAD’ı kapatmak bizim mücadelemize zerre etki etmez. Biz faşist bir ülkede olduğumuzun bilincindeyiz. 30 yıllık mücadelemizde defalarca kez kapatıldık. Ama evlatlarımızı sahiplenmekten bir an bile geri durmadık” denildi. Olay yerine getirilen çilingirin yardımıyla binaya giren polis, dernek üyelerine faaliyet durdurma kararını okudu.

Mezopotamya Kültür Merkezi
Kapatılan dernekler arasında Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) de var. Derneğin birçok ildeki şubesi mühürleniyor. Mühürlenen dernek şubelerine 3 ay süreyle faaliyet durdurulmuştur ibaresi asılıyor.

Adana MKM-DER binası ve Mersin MKM-DEr OHAL gerekçe gösterilerek bakanlık kararı gerekçe gösterilerek mühürlendi. Öğlen saatlerinde polis ve valilik yetkilileri zırhlı araçla binayı ablukaya aldı. Binada inceleme yapıldıktan sonra bazı belgelerinin eksik olduğu ileri sürülerek dernekler mühürlendi.

Adana Valiliği İl Dernek Müdürlüğü tebligatında ise, “2935 sayılı OHAL kanununun 11/o fıkrası gereğince derneğiniz faaliyetleri Valilik makamının 11/11/2016 tarihli ve 28728 kararıyla 11/11/2016 tarihinden itibaren 3 ay süreyle durdurulmuştur” denildi.

Tebligat sonrası ise binaya mühür vurularak kapatıldı.

Barolar Birliği’nden açıklama: Derneklerin kapatılması hukuki değil
Türkiye Barolar Birliği ise, faaliyeti durdurulan hukuk büroları ve dernekleri ile ilgili açıklama yaptı. Barolar Birliği, yargı kararı olmadan yapılan uygulamanın demokratik olmadığını belirtti.

İçişleri Bakanlığı, 370 derneğin faaliyetini OHAL Kanunu’na dayanarak durdurdu. Faaliyeti durdurulan dernekler arasında hukukçulara ait derneklerin bulunması nedeniyle Türkiye Barolar Birliği (TBB) yazılı açıklama yaptı.

Yargı kararı olamadan derneklerin faaliyetinin durdurulması demokratik bulmadıklarını belirten TBB, karara karşı hukuk kuralları içerisinde karşı duracaklarını kaydetti.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

“Yargı kararı olmadan derneklerin kapatılmasını ya da faaliyetinin durdurulmasını demokratik bulmamız mümkün değildir.
Avukatlık bürolarına yönelik hukuka aykırı her müdahalenin de hukuk kuralları çerçevesinde karşısında duracağımız açıktır.
Öte yandan; Ankara’da resmî kayıtlara göre bir hukuk bürosuyla aynı adreste faaliyet gösteren Anadolu Adalet Okulu adlı bir dernekle ilgili Valiliğin faaliyet durdurma kararının uygulanmasına ilişkin derneğin adresinin hukuk bürosunun adresiyle aynı olmasından dolayı çıkan ihtilafta, Ankara Barosu’nun ilgili yönetim kurulu üyelerinin tamamı, Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi ile Türkiye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezi yetkilileri olay yerine intikal etmiştir. Konu tarafımızdan da Avukat Hakları Merkezi ve İnsan Hakları Merkezi’nden sorumlu yönetim kurulu üyelerimiz eliyle doğrudan takip edilmektedir.
Ankara Baromuz ve Türkiye Barolar Birliği ilk andan itibaren birliktedir ve avukatlık hukuku açısından gerekli desteği vermektedir. Konuyla ilgili Ankara Barosu tarafından basın açıklaması da yapılmıştır.
Meslektaşlarımızın ve kamuoyunun bilgisine sunulur.”

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir