ANA SAYFA / DKB / TC’nin ilhak tehditine, DKB’den mücadele kararlılığı

TC’nin ilhak tehditine, DKB’den mücadele kararlılığı

erdogan-ilhakYunanistan’da milliyetçi çizgide yayın yapan Proto Thema gazetesi, İsviçre zirvesindeki çıkmaz nedeniyle Türkiye’nin kuzey Kıbrıs’ı ilhak ettiğini dünya kamuoyuna açıklamaya hazırlandığını iddia etti. Devrimci Komünist Birlik ise bu söylentiler üzerine, sosyal medya hesabından olası ilhak hamlelerine karşı her türlü yolla mücadele vermekten bir an bile çekinmeyeceğini açıkladı.

Proto Thema gazetesi nihai bir çıkmaz durumunda Türkiye’nin Kıbrıs için Kırım modelini gündemine alacağını iddasını ortaya attı. Erdoğan’ın, KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün aracılığıyla, Kıbrıs sorunu ile ilgili İsviçre’de yürütülen müzakerelerin sürdüğü bir ortamda, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan’a gönderdiği mesajlar büyük yankı uyandırdı. Erdoğan’ın yeni Kıbrıs çıkışını kabul edilemez bulan Atina ve Lefkoşa, Türkiye’nin bilinen tezlerinde diretmesinin müzakerelerde yol kazasına neden olabileceğini belirtti.

Özgürgün ile bir araya gelen Erdoğan, “Ben 2008’de geldiğimde ‘Güzelyurt asla verilemez’ demiştim hem de Güzelyurt’ta söylemiştim. O günden sonra fikirlerimizde bir değişiklik olmadı” ifadelerini kullandı.

DKB’den ilhak tehditine karşı çıkış

Çeşitli haber sitelerinde TC’nin Kıbrıs’ın kuzeyini ilhak olasılığı ile ilgili haberler yayınlanması üzerine, Devrimci Komünist Birlik sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunarak, olası ilhak girişimleri karşısında mücadeleyi her alanda genişletmekten çekinmeyeceğini duyurdu.

DKB facebook hesabından yapılan açıklama şöyle:

“Çok net bir şekilde söylüyoruz: İşgalci, sömürgeci güçlerin ülkemizi ilhak, taksim ya da adı ne olursa olsun, her türlü müdahalesine karşı ülkemizi gerçek anlamda özügürlüğüne kavırşurmak için her türlü yolla mücadele vermek en meşru haktır. Ve bu ülkenin Devrimci Komünistleri bu uğurda mücadeleyi her yolla genişletmekten bir an bile çekinmeyecektir!”

 

Ayrıca kontrol

Reformizmin ayak oyunları ve sömürge seçimlerine bakışları(*)

Sırtımızda, tüm varlığıyla işgal edip oturan ve ülkemizin kuzeyini yöneten TC egemenlerine; “Ankara, elini yakamızdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir