ANA SAYFA / DÜNYA / İşçi ve emekçiler yolsuzluklara karşı alanlarda

İşçi ve emekçiler yolsuzluklara karşı alanlarda

Seul
Seul

Dünya çapında işçi ve emekçiler hakları için eylemlerini sürdürüyor.
Çürümüş kapitalist sistemin yansıması olarak dünya genelinde yayılan yolsuzluk ve rüşvet çarkı; işçi ve emekçilerin kitlesel tepkileriyle karşılanırken farklı sektörlerdeki işçi ve emekçiler de hakları için grevlere çıkmaya devam ediyor.

Seul‘de dev protesto: 200 bin kişi yürüdü
Güney Korenin başkenti Seul’de 5 Kasım Cumartesi günü on binler ‚ “Dolandırıcılar cezalandırılsın”, “Park Geun-hye istifa” şiarlarıyla yürüdü. 20 bin polisin görevlendirildiği yürüyüşe polis kaynakları 43.bin insanın katıldığını iddia ederken, eylemi düzenleyenler 200 bin kişinin eylemde yer aldığını açıkladılar.

Yılın en büyük eylemi olarak gerçekleşen yürüyüşte yolsuzluk ve rüşvet olaylarına batmış olan Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin istifası istendi. Eylemde “Dolandırıcılar cezalandırılsın”, “Derin devletin ihanetidir” pankartları taşındı. Büyük kapitalist tekel Samsung’un, devlet başkanı Park Geun-hye’nin kadın arkadaşı Choi Soon Sil’in kurduğu vakıf üzerinden rüşvet verdiği açığa çıkmıştı. Choi Soon Sil rüşvet trafiğin idare eden isim olarak öne çıkmıştı.

Mahkeme de eylem günü devlet başkanının iki eski danışmanı hakkında tutuklama kararı verdi. Park Geun-hye’nin, koltuğunu kurtarmak için manevra yaparak ‘özür’ dilemesi de  yükselen protesto dalgasını yatıştırmaya yetmedi.

G. Afrika’da kitlesel yolsuzluk ve rüşvet protestosu
Ekonomik bunalım içerisinde debelenen, rüşvet ve yolsuzlukla çalkanan  Güney Afrika’da işçi ve öğrenci eylemleri giderek yaygınlaşıyor. Devlet başkanı Zuma ve hükümetinin karıştığı yolsuzluk ve rüşvet olayları toplumsal protestoları başkanlık sarayının  önüne taşıdı. Binlerce kişi 2 Kasım Çarşamba günü saray önünde yapılan protesto eyleminde Zuma’nın istifasını istedi.

Protesto eylemine polis plastik mermi ve TOMA’larla azgınca saldırdı. Saldırı sonunda birçok gösterici yaralandı ve gözaltına alındı. Zuma estirdiği devlet terörüyle kendisi ve yandaşları hakkında hazırlanan rüşvet raporunun açıklanmasını  önlemeye çalışıyor.

Kiev’de öğretmen eylemleri
Bu hafta başında Kiev’de ise öğretmenlerin eylemleri vardı. Hükümetin öğretmen  ücretlerine yaptığı artışı yetersiz gören öğretmenler protesto eylemleri yaptılar. Öğretmenler, eğitime düşük bütçe ayrılmasını da protesto ettiler. Kiev’de meclis önünde yapılan yürüyüş ve mitingler trafiği kilitledi.

Fransa’da özel güvenlikçiler greve çıkıyor
CGT, CFTC ve Unsa özel sektörde çalışan özel güvenlikçileri daha fazla ücret talebiyle greve çağırdı.

Paris-La Défense, Bordeaux, Lyon, Rouen, Toulouse ve Marsilya gibi şehirlerde çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerin arttırılması talebiyle mitingler gerçekleştirilecek.

Özel güvenlik çalışanı Thierry’nin aktardığına göre günde 12 saat çalışma karşılığı 1400 avro bürüt aylık alıyor, kapılarda çanta kontrolü, hiçbir eğitim ve ekipmansız, güvenlik kontrolü yaptırılıyor. Thierry mesleğinin polisler gibi tanınmasını istiyor %10 zam talep ediyor. Özel güvenlik çalışanları ağır çalışma koşullarına ve düşük ücretlere karşı eylemlerinde kararlılıklarını belirtiyor.

Haber: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir