ANA SAYFA / HABERLER / DEV-İŞ: UBP-DP Hükümet’in Cypfruvex’i özelleştiriyor mu?

DEV-İŞ: UBP-DP Hükümet’in Cypfruvex’i özelleştiriyor mu?

Dev-İş KortejDevrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) hükümet adına örgütlü peşkeş operasyonu başlatan Tarım Bakanlığı’nın, peşkeşi kolaylaştırmak adına dikensiz gül bahçesi yaratmaya çalıştığını belirtti. Güzelyurt bölge ekonomisinin can damarı olan Cypfruvex Ltd.’in Tarım Bakanlığı çatısı altında hizmet vermekte ve narenciye piyasasında denge unsuru olduğunu vurgulayan DEV-İŞ bu kurumda yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekti.

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu yazılı açıklamasında, DEV-İŞ’e bağlı EMEK-İŞ Sendikasında örgütlü çalışanların, belli bir süreden beridir, hükümet tarafından atanmış bazı yönetim kurulu üyeleri, eski UBP bölge milletvekilleri ve bu gibi operasyonların tetikçisi olarak kullanılan birkaç menfaat düşkünü tarafından çeşitli vaatlerle EMEK-İŞ sendikasından istifa ettirilmekte olduklarını kaydetti.

“Düne kadar pekte anlamlı olmayan bu istifalar artık çok anlamlıdır. Büyük bir gizlilik içerisinde birkaç aydan beridir sürdürülen bu çalışmanın esas sebebi artık ortaya çıkmıştır.” denilen açıklamada bu çalışmanın gerçek sebebi yapılacak peşkeş öncesinde çalışanları kandırarak önce DEV-İŞ’ten kurtulmak ve böylece hem peşkeşe direnişin önüne geçmek hem de çalışanları sermaye karşısında çaresiz bırakmak olduğunun altı çizildi.

Yapılması planlanan Cypfruvex peşkeşi eğer gerçekleşirse, özel tekelin eline geçecek olan narenciye sektörü, hem üreticileri hem de yalnızca Cypfruvex çalışanlarını değil, tüm sektör çalışanlarını açık sömürünün kucağına iteceğini vurgulayan DEV-İŞ, ilgili çevrelere “Kurulu fabrikalarıyla kuzey Kıbrıs’ın en büyük narenciye ihracatçısı konumunda olan Cypfruvex’in yapamadığı ve özel tekelin yapacağı nedir?” sorusunu yöneltti.

DEV-İŞ bunun cevabının ise;
–    Halka ait olan kurulu fabrikaları bedavaya getirmek
–    Sektörde en büyük rakip olarak gördükleri Cypfruvex’i ortadan kaldırıp tekel haline gelmek
–    Sömürü yoluyla kar marjını maksimize etmek olduğunu belirtti.

DEV-İŞ açıklaması “Bilinmesini isteriz ki, Cypfruvex çalışanları bağlı oldukları ana çatı DEV-İŞ’in yanında durduğu sürece, DEV-İŞ ve bağlı tüm sendikaları olarak planlanan peşkeşin sonuna kadar karşısında duracak ve sömürüye karşı tüm gücüyle direnecektir.” uyarısı ile son buldu.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir