ANA SAYFA / HABERLER / Anti-faşist örgütler: Cesuruz, kazanacağız!

Anti-faşist örgütler: Cesuruz, kazanacağız!

anti-fasist-eylem-8-11-16-28 Kasım akşamı tüm baskı ve engellemelere rağmen Lefkoşa Kuğulu Park’ta toplanarak TC-AKP faşizmine karşı ayağa kalkan örgütler değerlendirme toplantısının ardından ortak bir bildiri yayınlayarak eylem öncesinde ve sırasında yaşananlar ile ilgili değerlendirmelerini aktararak, mücadeleyi genişleterek devam ettirme kararı aldıklarını duyurdu.

Ortak yazılı açıklamada yeni Osmanlıcı AKP hükümeti ve sultanlık rüyası gören TC cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidarını koruyabilmek için Türkiye’de yaşanan iç savaşı yoğunlaştıran baskıcı politikalarına dikkat çekilerek, buna ayak uyduran Kıbrıs’ın kuzeyindeki kukla yönetimin, aynı baskıları demokrasi, barış ve insan haklarını savunanlara da yönelttiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Türkiye’nin her yanında özgürlük, barış, insan haklarına saygı için sesini yükselten aydınları, gazetecileri, yazarları; hapse atan, binlerce öğretmeni, akademisyeni işten atıp, açığa alan, son olarak da muhalefet partilerine yönelip HDP Başkanı ve milletvekillerini tutuklattıran, bu da yetmezmiş gibi bunu eleştiren CHP’ye bile suç duyurusunda bulunan bir faşist yönetimin protesto edilmesinin, adanın kuzeyindeki makamlar tarafından baskıyla susturmaya çalışmakta olduğu belirtildi.

8 Kasım akşamı yapılan protesto eylemini engellemek için kukla rejimin, KKTC vatandaşları dışındakilerin eyleme katılmasını engellemeye çalışmıştığı hatırlatılan açıklamada “15 Temmuz darbe girişimini protesto etmek için Türkiye Elçiliği’nden talimatla toplananlara ses çıkarmayan polis teşkilatı, sıra TC’de uygulamaya konan faşist uygulamaları protesto etmeye gelince  izin yok gerekçesi ile her türlü baskıyı ortaya koymuştur.” denildi. Güzelyurt ve Mağusa’dan gelen ve protestocuları taşıyan otobüslerin de durdurularak geri çevirildiği bilgisi verilen açıklamada “Bununla da yetinmeyen polis, vatandaş olup olmadığına bakmaksızın ülkücü öğrencilerin toplanıp provokasyon amaçlı eylem yapmalarına göz yummuştur” denildi. Bununla birlikte eylem yerinde polisin güvenlik gerekçesi ile eylemci kitleyi baskı altına almak için tutuklama tehditlerinde bulunduğu da kaydedildi.

Açıklamada yapılan tüm baskılara ve engellemelere rağmen Türkiye’deki faşist AKP-Erdoğan diktasını protesto eyleminin başarı ile gerçekleştiği kaydedilerek “Bilinmelidir ki, demokrasiyi insan haklarına saygıyı, özgürlüğü ve barışı savunmak insan olmanın gereğidir.” denildi. “Baskılar bizi yıldıramaz, faşizm bir insanlık suçudur ve suça asla ortak olmayacağız. Halkların kardeşliğine inanan bizlerin kitlesel mücadelesi yükselerek sürecektir.” ifadelerine yer verilen açıklama bu çerçevede örgütler olarak önümüzdeki günlerde daha da geniş bir katılımla bir araya gelip, TC’de ve bölgede uygulanan faşist, gerici politikalara karşı farklı eylem biçimlerini ele alarak mücadelenin genişletileceği bilgisi verildi. Açıklama “Mutlaka kazanacağız.” denilerek son buldu.

Aralarında Devrimci Komünist Birlik’in de olduğu imzacı örgütler şöyle: YKP, BKP, KTÖS, DAYANIŞMA, DOĞU GÜNEY DOĞU KÜLTÜR DERNEĞİ, FEMA, BARAKA, BAĞIMSIZLIK YOLU, BORAN, PİR SULTAN KÜLTÜR DERNEĞİ, KUİR KIBRIS DERNEĞİ, LEFKOŞA EMEKÇİ İNİSİYATİFİ, DAÜ ÖĞRENCİ MÜCADELE DAYANIŞMASI, YDÜ DEM-GENÇ.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir