ANA SAYFA / Anasayfa / TC faşizmi kuzey Kıbrıs’ta da uygulamada!

TC faşizmi kuzey Kıbrıs’ta da uygulamada!

Foto: Arşiv
Foto: Arşiv

Dün Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde bir konferansta konuşma yapan AKP Milletvekili Hamza Dağ’a onu teşhir edici bir soru sormasından dolayı DAÜ’lü öğrenciler, önce ülkücü faşistlerin saldırısına uğradı, ardından ise TC’den emir alan polis güçleri tarafından evleri basılıp aranarak tutuklandılar.

Toplam yedi öğrencinin tutuklanmasının ardından gece geç saatlere kadar avukatları ile görüşmelerine izin verilmedi. AKP Milletvekilini protesto ettikleri için gözaltına alınan öğrenciler hakkında çıkarılan tutuklama emrinde “salondaki kişilere rahatsızlık verme” gerekçesi öne sürüldü.

Olaya dün gece tepki gösteren Devrimci Komünist Birlik, sosyal medya hesabından olayı duyurarak “Bu faşist baskıları ve uygulamaları lanetliyoruz, tüm ilerici demokrat güçleri öğrenci arkadaşlarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz. Faşizme karşı omuz omuza!” paylaşımında bulundu.

Türkiye’de son dönemde yaşanan faşist uygulamaları protesto etmek için çok sayıda örgütün ortaklaşa düzenlediği eylem öncesi bu gelişmelerin yaşanması, polisin eylem öncesi gözdağı vermeye çalışması şeklinde algılandı. Bilindiği gibi bu akşam saat 18:30’da Lefkoşa Kuğulu Park’ta toplanacak olan örgütler Lefkoşa TC Elçiliği önünde büyük bir protesto eylemi yapmaya hazırlanıyor. Bu gelişmelerin devlet güçlerinin beklenitisinin tam tersini eyleme katılılımı daha da artırması bekleniyor.

 

Ayrıca kontrol

İşçi sınıfı mücadele tarihi: Koektif Aksiyon

Türkiye’de 15-16 1970’de gerçekleşen işçi eylemlerinin 50. yıl dönümünde Volkan Yaraşır’ın çalışması “İşçi sınıfı mücadele …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir