ANA SAYFA / HABERLER / KTOEÖS: Faşizmle Değil, Demokrasi ile Kurtulmak Mümkündür

KTOEÖS: Faşizmle Değil, Demokrasi ile Kurtulmak Mümkündür

Foto: Arşiv
Foto: Arşiv

Kıbrıs türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası baskı ve dayatmalarını çok yakından tanıdığımız AKP hükümetinin bugün Türkiye halklarına, demokratlara, gazetecilere, öğretim görevlilerine ve kendisinden olmayan herkese yönelik faşizan saldırılarını üzülerek gördüklerini ve bunu şiddetle kınadıklarını açıkladı.

Yönetim Kurulu adına Başkan Tahir Gökçebel imzası ile yapılan yazılı açıklamada demokrasi ve seçim yoluyla gelen bir iktidarın demokrasiyi, hukuku, adaleti hiçe sayarak suçlayan, ceza kesen, hapse atan anti demokratik, baskıcı, sindirmeye yönelik, şiddete dayalı zulmü karşısında direnmeye çalışan, saldırıya uğrayan, hapse atılan tüm Türkiye yurttaşları ile dayanışma belirtilerek, bir an önce bu faşizan baskıların sonlanması için AKP yönetimi Aklı-Selime çağıldı.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Ortadoğu’da yaşatılan acılara karşı siyasi körlükle hareket eden AKP yönetimi, Türkiye’yi din, etnik, kimlik temelinde bölmekte, bitmez çatışma ve iç savaşa sürüklemektedir. Bir an önce tüm kesimler kafa kafaya vererek demokrasi, hukuk, adalet çerçevesinde barışı tesis edecek sorululukları üstlenmelidir. Özellikle AKP Yönetiminin, milletvekillerinin Sn. Erdoğan’ın ülkeyi hızla uçuruma sürüklemesinde üstlenilen rolü ters yüz edecek, herkesi kucaklayan üslup, tavır, demokratik tutum ve anlayışa dönerek, Ortadoğu’da emperyalizmin sahneye koyduğu oyunun figüranı olmaktan çıkmalıdır.

Diğer kesimlerin sağduyuyla bu süreçten çıkılmasına ve bununla birlikte Anadolu’da yaşanan şiddete, acıya, ölümlere son verilmesi için mücadele etmelidir. Bölge haklarının kazanamayacağı, emperyalizme hizmet edecek olan her türlü şiddet ve savaşa hayır denmelidir.

Libya’da, Mısır’da, Irak’ta, Suriye’de kazananın kim olduğuna bakarak herkes ders almalıdır. AKP faşizminin ve şiddetinin sonunda Anadolu’ya çözüm ve barış getirmeyeceği kavranmalıdır. Yıllardır ülkeyi yöneten, hatalarla birlikte uçurumun kenarına getiren tekçi, anti demokratik, baskıcı anlayışları idrak etmeli, son hamleyi Faşizm’e sarılarak yüzyıllardır ezilen, fakirlik, eziyet, çile çeken, kanı durmayan Anadolu’ya ve Halklarına bölgeye son darbeyi indirmeyi reddetmelidir.

Unutulmamalıdır ki, En Karlı Savaştan Daha Karlı Olacaktır Barış.”

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir