ANA SAYFA / HABERLER / HDP TBMM’deki çalışmalarını durdurdu

HDP TBMM’deki çalışmalarını durdurdu

hdp-parlemento-calismalarini-durdurduHDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, bugün dün HDP adına yaptığı açıklamada, TBMM Genel Kurul’u çalışmalarına ve komisyonlara katılmama kararı aldıklarını net bir şekilde ifade etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parlamento Grubunun yaptığı toplantının ardından alınan kararlar kamuoyuyla paylaşıldı. HDP Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen tarafından yapılan açıklamada ‘yasama organındaki çalışmaları durdurmaya, halkımızla buluşmaya karar verdik’ denildi.

Ayhan Bilgen 4 Kasım’da Diyarbakır’daki IŞİD saldırısında yaşamını yitirenleri anarak sözlerine başladı. 4 Kasım ve öncesinde tutuklanan tüm HDP’lileri de selamlayarak konuşan Ayhan Bilgen, HDP’lilerin faşizm ve yok sayma karşısındaki duruşlarının mücadele azmini perçinlediği söyleyerek, Erdoğan/AKP iktidarının HDP’nin bütün Demokratik kazanımlarını, bütün kurumlarını tasfiye etmek istediğini ifade etti.

Erdoğan/AKP iktidarının 15 Temmuz’u fırsat olarak değerlendirdiğini ifade eden Bilgen OHAL ve KHK’larla Erdoğan’ın kendi darbesini sürdürdüğünü, ülkeyi ‘Kayyum Cumhuriyeti’ yaptığını ifade etti.

Ayhan Bilgen’in konuşmasından satır başları:

‘Yasama organından çekiliyoruz’
“Meclis grubumuz ve MYK’mız ile yaptığımız tartışmalar sonucunda, demokratik siyaset tarihimizin en karanlık saldırısı karşısında, yasama organlarındaki çalışmalarımızı durdurmaya, halkımızla buluşmaya karar verdik. Önümüzdeki günlerde il il, ev ev dolaşarak halkımızı dinleyeceğiz. Bileşenlerimizle, sendika ve meslek birlikleriyle, inanç gruplarıyla, kadın, ekoloji hareketleriyle tartışarak önerilerini alacağız. Bu önerilerin sonunda tartışmalar yürütüp sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacağız. Kayyum Cumhuriyeti karşısında Demokratik Cumhuriyeti beraber büyüteceğiz. ”

“HDP bütün örgütleriyle demokratik siyasetin varolmasının ve gelişmesinin güvencesidir. Barış ve özgürlük, adalet ve eşitlik için mücadele eden arkadaşlarımızın hapse atılması bizim ilkesel duruşumuzu değiştiremez. Türkiye’deki halkların, inançların eşit ve bir arada yaşamasının yolu HDP’nin bir arada yaşamı güçlendirmesidir. ”

‘Dünyanın heryerine sesleniyoruz: Evrensel insan hakları için sesinizi çıkarın’

“Ülkeyi 1.5 yıldır yangın yerine çevirmiş olan Erdoğan/AKP iktidarı Türk tipi başkanlık sistemini yerleştirmek için binlerce insanın ölmesine, yersiz kalmasına, yaralanmasına neden olmuştur. Türk tipi başkanlık adı altında tek adam yönetimi faşizm demektir. Savaş , baskı ve zulüm demektir. Dünyanın bütün ülkelerindeki demokrasi güçlerine, parlamentolara, siyasi partilere çağrı yapıyoruz. Evrensel insan hakları ve demokrasi ilkelerine bağlı kalınması için sesinizi çıkarın. Erdoğan’ın tehditlerine boyun eğmeyin. çünkü Erdoğan iktidarı türkyieyi insan haklarının yok sayıldığı bir totaliter rejime sürüklüyor. Buna dur deyin.

Ayhan Bilgen basın toplantısının ardından yasamadaki faaliyetlerin durdurulmasına ilişkin soruya şu cevabı verdi:

Türkiye bir iç savaşa sürüklenirken bizim teknik hiçbir çalışma yapacak durumumuz yok. Biz genel kurul çalışmalarına ve kurumlara katılmama kararını aldığımızı çok net bir şekilde iletiyoruz.  4 kasım darbesi karşısında mücadelemizi bütün demokrasi ve barış güçleriyle geliştirmek durumundayız. Diktatörlük karşısında demokrasi önerilerimizi yaygınlaştıracağız. Bizler demokrasi ve özgürlük ışığıyız. Mutlaka kazanacağız.

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir