ANA SAYFA / HABERLER / BASIN-SEN EFJ’nin uluslararası projesine katıldı

BASIN-SEN EFJ’nin uluslararası projesine katıldı

efj_zagreb_basinsen-2Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) tarafından yürütülen “Gazetecilikte haklar ve iş olanakları” konulu projenin son ayağı 25 Ekim’de Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’te gerçekleştirildi.

İki yıllık projenin son ayağı olan konferansta, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden ellinin üzerinde EFJ üyesi sendika temsil edildi. Konferansa Kuzey Kıbrıs’tan ise EFJ’nin aktif üyesi olan BASIN-SEN adına Örgütlenme Sekreteri Yusuf Alkım katıldı.

İki yıllık bir çalışma olan proje kapsamında daha önce de Danimarka, İspanya, Belçika ve Slovenya’da konferanslar gerçekleştirilmiş ve bazılarına BASIN-SEN de katılım göstermişti. Proje kapsamında gazetecilik mesleğinde farklı ülkelerde yaşanan sorunlar ve bu sorunlar karşısında yürütülen hak arama ve örgütlenme deneyimleri paylaşılarak, ortak mücadele alanları yaratılmaya çalışıldı.efj_zagreb_basinsen-1

Projenin son ayağı olarak Zagreb’te düzenlenen toplantıda yeni deneyimlerin ele alınması yanında, iki yıl boyunca gerçekleştirilen konferanslarda elde edilen bilgilerin toplandığı bir kitapçığın da sunumu gerçekleştirildi. “Daha Güçlü Sendikalar İnşa Etmek” sloganı ile hazırlanan kitapçıkta EFJ üyesi olan; 43 Avrupa ülkesinden, 71 gazeteci örgütünün, toplamda 320,000 üyesinin yapısı, karşılaştığı sorunlar ve yürüttüğü mücadeleler ile ilgili önemli veriler yer alıyor.

Zagreb’te gerçekleştirilen konferansta farklı örgütlenme biçimleri ile ilgili grup çalışmaları da yapıldı. Grup çalışmaları sonrasında tüm konferans katılımcılarına her grupla ilgili çalışma özetleri verildi. BASIN-SEN Örgütlenme Sekreteri Yusuf Alkım da kendi grubunu temsilen konferans katılımcılarına özet bir sunumda bulundu.

Konferans çalışmaları ile ilgili bilgi veren BASIN-SEN Örgütlenme Sekreteri Yusuf Alkım, sendika olarak bu projeden önemli çıkarımlarda bulunduklarını ve bu yılın ilk aylarından başlayarak yeniden yapılanma ve örgütlenme sürecine girdiklerini belirtti. Zagreb’teki çalışmalardan da önemli deneyimler elde ettiklerini belirten Alkım, BASIN-SEN olarak hedeflerinin önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek Genel Kurul’a kadar sendikayı tekrardan ayakları üzerine kaldırmak ve güçlü, etkin ve üyesi ile bütünleşmiş mücadeleci bir yapıya kavuşturmak olduğunu vurguladı.

Ayrıca kontrol

Minareyi çalan kılıfını hazırlarmış!

Kurtuluşu sandıkta gösteren sömürgeci ve işbirlikçileri, “amigoları” üzerinden de “kötünün iyisini seçiniz” propagandası ile halkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir