ANA SAYFA / HABERLER / EL-SEN: Böyle gizlilik olmaz

EL-SEN: Böyle gizlilik olmaz

El-SenEL-SEN Ekonomi ve Maliye Bakanı Sunat Atun’un özel bir televizyon kanalına verdiği demeçte ağzından baklayı çıkarttığına ve uzun vadede Kıbrıslı Türklerin elektrik üretimine son verileceğini açıkladığına dikkat çekti. EL-SEN Yönetim Kurulu  adına Başkan Umut Öksüzoğlu imzası ile yapılan yazılı açıklamada kablo ile elektrik getirilmesi konusunda Bakanlar Kurulu kararı ile yetkilendirildiğini ve içeriğinin tüm hükümet üyelerince bilindiğini iddia ettiği belirtildi.

“5 Eylül 2016 tarihli EK IV’de yayımlanan “Enerji Protokolu’unu Hükümet Adına İmzalama Yetkisi Verilmesi” başlıklı kararın 25 Ağustos 2016’da alındığı anlaşılmaktadır. Ancak konu karar ile ilgili önerge metnine ulaşmak mümkün değildir.” denilen açıklamada  içeriğin halktan saklandığına dikkat çekildi.

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“11 Ekim 2016 tarihinde imzalanan Protokol’un içeriği çok önemlidir. Süreç içerisinde detaylı olarak tartışılacaktır. Ancak tüm bunlardan daha önemlisi belki de özellikle Protokol’un 6.cı ve 9.cu maddeleridir. Bu maddelere göre “Raporların Yayınlanması ve Bilgi Paylaşımı” ve “Gizlilik” başlıkları altında konu ile ilgili olarak tarafların herhangi bir bilgiyi tek taraflı olarak  paylaşmaları yasaklanmaktadır. 6.cı maddede “İşbu Anlaşma kapsamında yürütülen işbirliğine ilişkin spesifik programların ürün veya sonuçları, ancak diğer Tarafın yazılı rızasıyla yayınlanabilir” derken 9.cu madde”İşbu Anlaşmaya ilişkin bilgiler söz konusu olduğunda sadece Taraflarca gizli olarak kabul edilen bilgiler gizli tutulacaktır ve Taraflar, kanun hükümlerinin müsaade ettiği durumlar hariç hiçbir durumda söz konusu bilgileri önce diğer Tarafın yazılı rızasını almaksızın herhangi üçüncü bir tarafa ifşa etmeyecektir. İşbu gizlilik hükmü zaman kısıtlaması olmaksızın yürürlükte kalacaktır.” demektedir.

Örneğin, Sayın Bakan KIB-TEK elektrik üretmeyecektir dediğine göre bu konuyu kendi aralarında çözümleyecekler, hiçbir makama bilgi vermeyebilecekler, karşı tarafın yazılı onayı olmadan KKTC Meclisi’ne bile bilgi ve hesap vermeden “ben yaptım oldu” diyerek her türlü denetimden de kaçabilecekler hayalleri kurmaktadır.

EL-SEN olarak bu konudaki endişelerimizi daha önce de dile getirmiştik. Sayın Bakan “KIB-TEK özelleştirilmeyecek” derken KIB-TEK pratik olarak yok edilecek demek istemiş ve ne biz ne de halkımız anlamamış demektir. Ancak kendilerinin de anlamadığı bir şey var.

EL-SEN, sendikalar, halkımız ve bu topraklara ve varlıklarına sahip çıkmak isteyenler ezilip geçilmedikçe bu uygulamalara geçit vermeyeceğiz. Demokrasi her şeyden önce gizlilik değil açıklık rejimidir.”

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir