ANA SAYFA / Anasayfa / DEV-İŞ’ten kölelik ve sömürü koşullarına karşı mücadele çağrısı!

DEV-İŞ’ten kölelik ve sömürü koşullarına karşı mücadele çağrısı!

Dev-İş KortejDEV-İŞ “KKTC İş-İşçi Arayanlar” isimli facebook hesabından mevcut yasalara rağmen aleni bir şekilde işçi simsarlığı yapılmasını şiddetle kınayarak çalışanları kölelik ve sömürü koşullarına karşı mücadeleye çağırdı.

DEV-İŞ’ten yapılan yazılı açıklamada 13 Ekim 2016 tarihinde ilgili facebook hesabından yapılan münhal ilanının, KKTC iş piyasasının gerçek yüzünü açığa çıkardığının altı çizilerek ilgili ilanda münhal şartlarının fütursuzca yazılırken, aslında işçi değil, boğaz tokluğuna çalıştırılacak köle arandığı belirtilmekte olduğuna dikkat çekildi.

“Çalıştırılacağı saatler göz önünde tutulduğunda, devletin belirlemiş olduğu Asgari ücretin yarısına, sosyal yatırımları yapılmadan ve iki dudak arasında güvenceli çalışmadan yoksun olarak çalışacak çaresiz ve sömürüye gönüllü emekçiler arandığı belirtilmektedir. denilen açıklamada belirtilen şartlar karşısında yapılan eleştirilere ise, hesabı yöneten şahısın kendini savunmaya çalışırken, iş piyasasının aslında bu şartlardan oluştuğunu, kendilerinin mevcut şartlar doğrultusunda işçi çalıştırdıklarını belirterek aslında ilgili tüm devlet kurumlarına açık ihbarda bulunmakta olduğu belirtildi.

DEV-İŞ açıklamasında yaşanan bu gerçekliklerin, aslında patronların neden iş yerlerinde sendika görmek istemediklerini de açıkça ortaya koymakta olduğunu belirterek “Biryanda patronaj sisteminin açık destekçisi devlet ve kurumları, diğer tarafta yasaları uygulatmaya çalışan ve hak arayan sendika, neden sendikal örgütlülüğe izin verilsin ki!” denildi.

Açıklamada ayrıca iş piyasasında açıkça birkaç suçu birlikte içinde barındıran bu ilanı ve yayıncıları kınanırken, devletin ilgili kurumları geçte de olsa görevlerini yerine getirip, yasaları uygulama ve uygulatmaya çağrıldı.

Açıklama “Ayrıca özel sektör çalışanlarını, kölelik ve ağır sömürü koşullarından kısmen de olsa kurtulmak amacıyla örgütlenme ve sendikalaşma hakkı için birlikte mücadeleye çağırırız.” ifadeleri ile son buldu.

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir