ANA SAYFA / HABERLER / Felek: Yaşasın işçi sınıfının enternasyonalist dayanışması

Felek: Yaşasın işçi sınıfının enternasyonalist dayanışması

wftu-17th-congressDEV-İŞ başkanı Hasan Felek’in Dünya Sendikalar Federasyonu 17. Kongresinde konuşan ilk Kıbrıslı Türk oldu.

DSF’nin 17. Kongresinde Kıbrıs’ın Kuzeyindeki üye sendikalar adına DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek’in yaptığı konuşma:

“Değerli yoldaşlar, dostlar, meslektaşlar, işçi kardeşlerim

Bölünmüş Kıbrıs’ın Kuzeyinde mücadele yürüten DSF üyesi sendikalar adına, hepinizi en içten en samimi duygularımızla selamlar, 17. kongrenin çalışmalarına başarılar dileriz.

Ayrıca Güney Afrika COSATU Sendikalarına bizleri ağırladıkları böylesi büyük organizasyona ev sahipliği yaptığı için teşekkürlerimizi sunar, Güney Afrika halklarının ırkçılığa karşı verdiği mücadeleyi coşkuyla ve saygıyla selamlarız.

İçinde bulunduğumuz coğrafyada emperyalist, kapitalist düzen, halklara ve emekçilere, sadece savaş, ölüm, gözyaşı, göç, işsizlik, yoksulluk, ırkçılık ve ayrımcılık yaşatmaktadır.

Dünyadaki ve bölgemizdeki tüm kirli savaşları, 17. kongre aracılığı ile bir kez daha lanetlerken, ezilen ve sömürülen dünyanın bütün halklarına ve emekçilerine dayanışmalarımızı iletiyoruz.

Uluslararası tekeller daha fazla kar elde etmek için, milyonlarca insanı ülkesinden evinden söküp mülteci durumuna düşürmüştür. Birçok AB üyesi ülke, mültecilerin, göçmenlerin acı ve sıkıntılarından çıkar sağlamak için ikiyüzlü politikalar yürütmektedirler.

Bizler sınıf temelli mücadele yürüten sendikalar olarak bu ikiyüzlülüğe her yerde karşı çıkmalıyız, mülteci ve göçmen işçilere, hayatın her alanında sahip çıkmalı dayanışma içinde olmalıyız.

Değerli dostlar, yoldaşlar

Kıbrısın Kuzeyinde, Türkiye hükümetleri tarafından, kolonizasyon ve asimilasyon politikaları uygulanmakta Kıbrıslı türklerin varlığı, kimliği, kültürü, sosyal yaşamı tehdit altına alınmaktadır. En temel insan hakkı olan su ve Kıbrıslılara ait toplumsal varlıklar, Türkiye sermayesine özelleştirme adı altında peşkeş çekilmektedir.

Kıbrıs’ta sınıf temelinde mücadele yürüten sendikalar olarak, Kıbrıs sorununun çözümü, ülkemizin ve halkımızın yeniden birleşmesi en acil ve temel sorun olarak görmekteyiz. Birleşmiş Milletlerin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğini, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın, tek uluslararası kimliğin olacağı iki bölgeli, iki toplumlu bir Federasyon çözümüne ulaşma çabalarını istikrarlı bir şekilde destekliyoruz. Hedefimiz, Kıbrısı yeniden birleştirecek, özgür bağımsız ve askersizleştirilmiş, Kıbrıslıların tümünün ortak vatanı olacak bir ülke yaratmaktır.

Neo Liberal saldırılara, hükümetleri baskı ve zorbalıklarına adaletsizliğe, sömürüye ve emperyalist paylaşım savaşlarına karşı en güçlü silahlarımızdan biri, dünyanın dört bir yanındaki sınıf kardeşlerimizle birlikte mücadele etmekten geçtiğini çok iyi biliyoruz.  Güçlü ve etkin uluslararası sınıf dayanışması, bizleri ülkesel düzeyde yürüttüğümüz mücadelede daha güçlü hale getirmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle Dünya Sendikalar Federasyonu’nun 17. Kongresini selamlarken, bu kongreden çıkacak sonuçların dünya sınıf sendikacılığı hareketine güç ve ivme katacağına inanır, 17. kongrenin başarılı ve verimli geçmesini dileriz.

Yaşasın İşçi Sınıfının Enternasyonalist Dayanışması

Yaşasın Dünya Sendikalar Federasyonu”

Ayrıca kontrol

Kıbrıs işçi sınıfının şanlı direnişi CMC Grevi

14 Ocak 1948 günü Lefke’deki CMC şirketine bağlı madende  çalışan işçilerin şanlı grevi 72’nci yılında. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir