ANA SAYFA / DÜNYA / Endonezya’da kadın işçiler hakları ve arkadaşları için grevde

Endonezya’da kadın işçiler hakları ve arkadaşları için grevde

endonezya-isciler-greve-cikti-aaEndonezya’da PT Menara Kartika Buana sigara fabrikasında ve Indofoot grubuna ait PT Tirta Sukses Perkasa içecek fabrikasında çalışan kadın işçiler 12 Ekim’de greve çıktı.

Endonezya’da işçiler hakları, işten atılan arkadaşları ve emeklilik hakkı gasp edilen bir işçi arkadaşlarının ölümünü protesto için 12 Ekim’de greve çıktı.

Jawa kentindeki PT Menara Kartika Buana sigara fabrikasında çalışan bin kadın işçi, emeklilik hakkı gasp edilen bir arkadaşlarının ölümü üzerine iş bırakarak grev çıktılar. İşçiler, arkadaşlarının ölümünden kapitalistleri sorumlu tutarak tepki gösterdi.

Cianjur kentinde ise Indofoot grubuna ait PT Tirta Sukses Perkasa içecek fabrikasında çalışan binlerce kadın işçi, toplu iş sözleşmesi (TİS) sürecinde kazandıkları haklarının uygulanması ve geçici sözleşmeli olup işten atılan 48 işçinin işe geri alınması için greve gittiler.

Yapılan TİS anlaşmasında işletmede çalışanların kadroya alınması karar altına alınmıştı. İşçiler patronu yapılan anlaşmaya zorlamak için 12 Ekim’de greve başladılar.

Ayrıca kontrol

15 bin inşaat işçisi grev yaptı

13 Şubat Çarşamba günü güney Kıbrıs’ta 15.000 civarında inşaat işçisi daha iyi çalışma koşulları için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir