ANA SAYFA / HABERLER / “Hiçbir zorbalık, özgürlük ve gelecek özlemimizi boğamaz”

“Hiçbir zorbalık, özgürlük ve gelecek özlemimizi boğamaz”

iu-dgb-basin-aciklamasi-aaİstanbul Üniversitesi’nde direnişini sürdüren Buse Bayram ve DGB’liler Beyazıt Kampüsü ana kapısı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

İstanbul Üniversitesi’nin hakkında “1 aylık uzaklaştırma cezası” verdiği ve 3 Ekim’den beri üniversite önünde “özgürlüğümden ve geleceğimden vazgeçmiyorum” diyerek direnişte olan, her gün de desteğe gelen DGB’lilerle birlikte gözaltı saldırısına uğrayan Buse Bayram basın açıklaması gerçekleştirdi.

Polisin yoğun ablukasında gerçekleştirilen basın açıklamasında Maltepe cezaevinde saldırıya uğrayan Günay Dağ’ın yaşadığı saldırı da kınandı.

Açıklamada ilk olarak İstanbul Üniversitesi’ndeki baskılar ve artan saldırılara değinildi. IŞİD’ci çetelerin yanı sıra polisin her gün okula girerek ilerici, devrimci öğrencilere saldırdığı, üniversite yönetiminin saldırılara geçit verdiği ve yasaklarla, soruşturmalarla baskıları tırmandırdığı belirtildi.

Bu saldırılar kapsamında ceza aldığını belirten Buse Bayram bu saldırılara karşı direnişe geçtiğini ifade etti. Buse Bayram direniş sürecine ilişkin ise şu ifadeleri kullandı: “Ardından buna karşı başlattığım direnişte iki haftadır üst üste OHAL bahane edilerek 5-6 saat gözaltı işlemi yapılmadan alı konuldum. Son olarak salı günü de Vatan emniyet’e götürüldüm ve bir gece tutulduktan sonra terörle mücadele savcılığına çıkarıldım.”

Açıklamanın devamında, Ankara Katliamı’nı anmak isteyen öğrencilere ve Kocaeli’de faşist çetelerle polis işbirliğinde yapılan saldırılara değinen Buse Bayram, bunların sermaye iktidarının ülke çapında ve dışarıda tırmandırdığı savaş ve saldırganlıktan bağımsız olmadığına dikkat çekti.

Sermaye düzeninin bir çıkmaz ve korku içerisinde olduğunu ifade eden Bayram saldırganlığından bundan kaynaklandığını belirtti. “Hiçbir zorbalık, gençliğin özgürlük ve gelecek özlemini boğamaz” diyen Buse Bayram açıklamayı şu sözlerle noktaladı: “Bizler geleceğiz ve siz sömürücü asalaklar tarihin çöplüğündeki yerinizi almaktan kurtulamayacaksınız. Geleceğiz, korkularınızı büyütmek için! Geleceğiz ve değişecek dünya!”

Eylem, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde işten atıldığı için haftalardır direnişini sürdüren Cemal Bilgin’in direnişine yarın yapılacak dayanışma ziyaretinin duyurusuyla noktalandı.

Haber: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir