ANA SAYFA / HABERLER / HDP ve DBP’ye yönelik devlet terörü tırmanıyor

HDP ve DBP’ye yönelik devlet terörü tırmanıyor

hdp-dbp-devlet-teroru-aaHDP ve DBP’ye yönelik devlet terörü son dönemde gözaltı ve tutuklama saldırılarıyla hayata geçirilirken, son bir haftada HDP ve DBP yöneticilerinin çoğunluğu oluşturduğu 181 kişi gözaltına alındı.

Türk sermaye devletinin Kürt halkına yönelik saldırılarının bir boyutunu da Kürt siyasetçileri hedef alan baskınlar; gözaltı ve tutuklama terörü oluşturuyor. Geçtiğimiz dönemde benzer saldırılar AKP koalisyonu “cemaat krizi” ile çatırdamadan önce de hayata geçirilmiş, “KCK” adı altında yüzlerce kişi gözaltı ve tutuklama terörüne maruz kalmıştı.

Son bir yılı aşkın süredir tırmandırılan kirli savaş kapsamında ise son dönemde yine benzer saldırılar gündemde. Son günlerde HDP ve DBP’ye yönelik baskınlar yoğun olarak hayata geçirilirken saldırının boyutunu ise son bir haftadaki veriler bir kez daha gözler önüne serdi.

HDP Hukuk Komisyonu’nun verilerine göre son bir haftada yapılan baskınlarda HDP ve DBP’li siyasetçilerin ağırlıkta olduğu 181 kişi gözaltına alındı.

DİHA’da yer alan habere göre, geçtiğimiz günlerde HDP Riha (Urfa) İl Eş Başkanının gözaltına alınmasının ardından önceki gün Amed’te dün de Wan’da gerçekleşen operasyonlarda 4 il eş başkanı daha gözaltına alındı.

Kapsamlı gözaltı operasyonlarının başladığı önceki günden bu yana Amed, Wan, Qers (Kars), Bedlîs (Bitlis) ve Colemêrg gibi kentlerde HDP ve DBP’li 56 ilçe eş başkanı gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasından Bitlis’in Ovakışla ve Wan’ın Çaldıran belediye eşbaşkanları da bulunuyor. Gözaltına alınanların büyük bir bölümü il ve ilçe eş başkanlarından oluşurken, geriye kalanlar il ya da ilçe yöneticilerinden oluşuyor.

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir