ANA SAYFA / HABERLER / KTÖS’ten Dipkarpaz İlkokulu’nda sivil itaatsizlik kararı

KTÖS’ten Dipkarpaz İlkokulu’nda sivil itaatsizlik kararı

KTÖS Basın Toplantısı 30-3-16KTÖS Dipkarpaz İlkokulu’nda okul öğretmenlerinin Öğretmenler Yasası çerçevesinde eğitim-öğretim faaliyetlerine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmeye devam ederken, okul yönetiminin alacağı hiçbir kararı tanımayacağını, okul yönetimi tarafından verilen emirleri veya görevleri yerine getirmeyeceğini sivil itaatsizlik altında sendikal eylem kararı çerçevesinde hareket edeceğini duyurdu.

KTÖS Örgütlenme Sekreteri Besim Baysal imzası ile yapılan yazılı açıklamada Dipkarpaz İlkokulu öğretmenlerinin özveriyle eğitim-öğretim işlerinin kesintisiz devam etmesini sağlamak için yıllardan beri elini taşın altına koyarak sorumluluklarını ve görevlerini yerine getirmekte olduklarına dikkat çekilerek Dipkarpaz İlkokulu’nun geçmişte istikrarlı öğretmen kadrosuna sahip, uzaktan gelen öğretmenlerin uzun vadeli planlar yaptığı bir okul olduğu vurgulandı.

Ülkemizin en doğal ve güzide bölgesi Dipkarpaz köyünde öğretmenlerin ve öğrencilerin yaklaşık 1,5 yıldır ayni idareci sorunu ile yaşamak zorunda bırakıldığı hatırlatılan açıklamada okulda huzur kalmadığı ve çatışma ortamı yaratıldığı aktarıldı. Köyde yaşayan öğretmenlerin bölgedeki başka okulları tercih etmeye zorlandığı ve uzaktan gelen öğretmenlerin başka yerde huzur aramaya başladığı belirtilen açıklaamda “Süreç içerisinde görülmektedir ki bu sorunun çözülmesinin önündeki en büyük engel yine partizanlık ve yine siyasilerdir.” denildi.

Açıkalmanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Merkezden uzak olması itibarıyla daha da önem verilmesi gerektiğini düşündüğümüz Dipkarpaz İlkokulu’ndaki sorunların eğitim-öğretim süreçlerinin daha sağlıklı yürümesi açısından daha titiz ve dikkatli ele alınması gerekirken konu hem sürüncemede bırakılıp hem de gereken önem verilmemektedir. Hala öğretmen ihtiyacı giderilmemiş ve gönderilen öğretmenlere de idarecinin sistemsiz ve kayırmacı tavrı ile ihtiyaç olan alanlarında görev verilmemiştir. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Eğitim Bakanlığı ve Kamu Hizmeti Komisyonu okulumuzun geleceği ile ilgili hala daha önlem almamıştır.

Eğitim Bakanlığı’nın bu tavrı nedeniyle okulda çalışma ortamı bozulmuş, eğitim-öğretim süreçleri sekteye uğratılmış ve köyün genelinde olumsuz bir bakış açısının oluşmasına da neden olunmuştur. Ayrıca öğretmenlerin polis soruşturmasına kadar gönderilmesinin ve gözaltına alınmasının nedeni de Eğitim Bakanlığı’nın ayni vurdumduymaz yaklaşımının sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Gelinen noktada ne Eğitim Bakanlığı ne de Kamu Hizmeti Komisyonu yaşanan sorunun çözümüne yönelik adım atmaktadır. Öğretmenler ve öğrenciler ayni idareci ile tartışmalı ve gerilimli bir eğitim-öğretim süreci götürmek zorunda bırakılmaktadır.

Toplumsal olaylara karşı duyarlı, eğitim-öğretim faaliyetlerinde istekli, öğrencilerin ihtiyaçlarını iyi analiz eden öğretmenlerimizin okul yönetimi tarafından  çatışma ortamına sürüklenmesi, psikolojik yıkıma uğraması, motivasyonlarının düşürülmesi, eğitim hizmetlilerinin baskı altına alınmaya çalışılması, özverili öğretmenlerimizin okuldan ayrılma koşullarının yaratılması ve tüm bu sıralananların istenmeyen olayların yaşanmasına vesile olması kabul edilecek bir koşul değildir.

Sendikamız konunun çözümü için taraflarla görüşmüş, Eğitim Bakanlığı yetkililerinden konuya duyarlılık göstermelerini ve ivedi olarak olayların önünü alıcı çözüm bulmasını istemiştir. Bununla birlikte okul öğretmenleri, öğrenci velileri imza toplayarak huzursuzluğu dile getirmiştir. Köyün seçilmişleri olan Belediye Başkanı ve muhtarlar arabuluculuk yaparak sorunun çözümü için gerekli mercilerle iletişime geçmiştir. Huzursuzluk bazı gazetelere konu olmuş, köşe yazarları tarafından toplumla paylaşılmıştır. Gelinen noktada Eğitim Bakanlığı konu ile ilgili çözüm üretmemiştir.

Tüm girişimlerimize ve uyarılarımıza rağmen konu üstüne yatılarak ertelenen bir duruma bürünmüştür. Artık sorunun çözümü açısından öğretmenlerimizin tüm imkansızlıklara ve fedakarlıklarına rağmen eğitim-öğretim hizmetlerinin kesintisiz ve sağlıklı sürmesi mümkün değildir.

Okul yönetimi tarafından okuldaki çalışma barışının bozulması ile birlikte okul yönetiminin idari yeteneğini ve meşruluğunu kaybettiği,  bu yüzden eğitim-öğretim faaliyetlerinin çatışma ortamında yürütülemeyeceği kanısındayız.

Bu anlamda okul öğretmenlerimiz Öğretmenler Yasası çerçevesinde eğitim-öğretim faaliyetlerine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmeye devam ederken, okul yönetiminin alacağı hiçbir kararı tanımayacağını, okul yönetimi tarafından verilen emirleri veya görevleri yerine getirmeyeceğini sivil itaatsizlik altında sendikal eylem kararı çerçevesinde hareket edeceğimizi vurgularız.

Okul öğretmenlerimiz kendi okuluna sahip çıkarak eğitim-öğretim hizmetlerinin en iyi şekilde yürütülmesi açısından toplumsal ve sendikal bilinçle görevlerinin başında olacaklardır. “

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir