ANA SAYFA / HABERLER / DAÜ’de demokrat öğrencilere polis ve okul yönetimi saldırısı!

DAÜ’de demokrat öğrencilere polis ve okul yönetimi saldırısı!

dau-omd-ankara-anma-1 DAÜ’de örgütlü Öğrenci Mücadele Dayanışması çağrısı ile dün gerçekleştirilen 10 Ekim Ankara Katliamı anmasına polis ve DAÜ yönetimi tarafından yasak ve baskı uygulanmaya çalışıldı.

Öğrenci Mücadele Dayanışması yaptığı açıklamada “Geçen yıl Türkiye’de onbinlerce insan barışın sesi olmak için Ankara’da buluştu. Ama diktatör Erdoğan ve onun hükümeti AKP, IŞİD eliyle bu barış mitingini kana buladı. 109 insan canlı bomba saldırısında hayatını kaybetti. Saldırı sonrası polis ambulansların geçişine izin vermedi. Üstüne üstlük, yaralıların üzerine TOMA ve biber gazlarıyla saldırdı.” hatırlatması yapıldı.

Yapılan açıklamada katliamın üzerinden bir yıl geçtiği ve  AKP’nin, Erdoğan’ın ve IŞİD’in halklara, emekçilere, gençliğe saldırıları hergün artarak devam ettiğine dikkat çekildi. Üniversite yönetimlerine YÖK tarafından verilen doğrudan emirlerle, kampüslerin polis yuvalarına dönüştürüldüğü aktarılan açıklamada “Bugün DAÜ’de de sabah saatlerinden itibaren Kıbrıs’ta eşi benzeri zor görülen bir şekilde okula polis yığınağı yapıldı. Yüzlerce üniformalı-sivil ve çevik kuvvet kampüsü abluka altına aldı.” bilgisi verildi. DAÜ-2 Yurdu önünde başlayacak eyleme polis ve güvenliğin barikat kurduğu ve dağılın uyarısında bulunduğu, dağılınmadığı takdirde gözaltı gerçekleştirileceği tehdidinin yapıldığı aktarılan açıklamada “Bizler de bu saldırı uyarılarına karşı cevabımızı barikatı zorlayarak ve sloganlarla verdik.” denildi.dau-omd-ankara-anma-2

Bulundukları yerde basın açıklaması yapmak isteyen Öğrenci Mücadele Dayanışması, açıklama bitmek üzereyken polis saldırısına uğradı. Gözaltı yapmaya ve pankartı parçalamaya çalışan polis güçleri öğrtencilerin direnişi sonucu gözaltı yapamadan geri çekilmek durumunda kaldı.

“Bugün gördük ki her alanda “DAÜ demokratik bir üniversitedir” diyenler, en meşru ve vicdani görülmesi gereken anma ve protestomuza polisleri öğrencilerine saldırtarak “demokratikliğini” kamuoyuna göstermiş oldu.” denilen açıklamada Öğrenci Mücadele Dayanışması olarak bir kez daha “Faşist çetelerin, polisin saldırıları ve baskılar, soruşturmalar, gözaltılar sökmedi sökmeyecek!” “Dost ve düşman herkes bilsin ki, kazanacağız, mutlaka kazanacağız!” “Sorulacak Bir Hesabımız Var!” diye haykırdıklarının altı çizildi.

Bizler Devrim Temizler sitesi ve tüm demokratik kitle örgütlerimizle 10 Ekim Ankara Katliamı’nı gerçekleştiren gerici çeteleri ve onların  arkasındaki TC egemen çevrelerini lanetlediğimizi, onlara karşı öfkemizin birikmeye devam ettiğini belirtiyor,  Öğrenci Mücadele Dayanışması’nın yanında olduğumuzu ve tüm gerici, faşizan saldırılara karşı omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

Foto: ADL

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir