ANA SAYFA / HABERLER / EL-SEN: Kıbrıs Türkü’ne bu kadar darbe yeter!

EL-SEN: Kıbrıs Türkü’ne bu kadar darbe yeter!

El-SenEL-SEN Türkiye’den deniz altından döşenen boru ile su getirilmesi projesi için halka doğru dürüst bir bilgi verilmediğini, maliyet, fiyatlandırma ve yönetim konusu gizli kapılar arkasında tezgâhlanarak halkın eski su fiyatlarının 10 katından daha fazla bir fiyatla içme suyu almak zorunda bırakıldığına ve benzer bir durumun elektirik için de gündemde olduğuna dikkat çekti.

EL-SEN Yönetim Kurulu adına Başkan Umut Öksüzoğlu imzası ile yapılan yazılı açıklamada şimdi de benzeri bir oyunun elektrik konusunda oynanmakta olduğu vurgulandı. Enerjiden de sorumlu Bakan olarak Sunat Atun’un, kablo ile elektrik getirilmesi anlaşmasını imzalamak için Pazartesi günü Türkiye’de bulunacağı açıklandığı hatırlatılan açıklamada “Yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, önce anlaşma imzalanarak elimiz kolumuz bağlanacak ardından,  kablonun hangi güzergâhı izleyeceği, maliyeti ve buna bağlı olarak TC’den alınmak zorunda kalınacak elektrik fiyatı belirlenecektir.” denildi.

Açıklamaın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Kıb-Tek’in tasfiyesini de içeren bu sürecin başarılarak sonuçlandırılması halinde bundan yalnızca biz çalışanlar etkilenmeyecektir. Elektrik enerjisi gibi son derece yaşamsal bir konuda tüm toplum bundan olumsuz etkilenecektir. EL-SEN, Kıb-Tek’in özelleştirilerek tasfiye edilmesiyle sonuçlanacak her türlü girişime karşı meşru her yolla sonuna kadar direnmekte kararlıdır. Ancak, başta ilgili uluslararası anlaşmayı Meclis’te onaylaması gerekecek siyasal partilerimiz olmak üzere tüm sivil toplum örgütlerimiz ve Pazartesi günü atılacak imza töreni esnasında İstanbul’da bulunacak Sn. Cumhurbaşkanımıza da bu konuda sorumluluk düşmektedir.

Meclis’te ilgili anlaşmayı onaylaması gerekecek siyasal partilerimiz, mevcut koşullarda uluslararası bağımsız uzman bir kuruluşa, sürdürülebilir ve mümkün olan en düşük fiyatlarla enerji ihtiyacının temin edilmesine yönelik seçeneklerin ortaya çıkarılması için gerçek bir fizibilite raporu hazırlatılmadan, söz konusu antlaşmaya onay vermeyeceklerini çok geç olmadan açıklamak zorundadırlar.  Sn. Cumhurbaşkanı’mızdan, Türkiye’de bulunacağı bu sürede bir kez daha konuyla ilgili ağırlığını koymasını beklemekteyiz. Sivil toplum örgütlerimizin bu konudaki taleplerini yükseltmeleri için gün bu gündür.

Kulağa hoş gelen söylemler yerine, bilimsel verilerle konuşmayı tercih eden Sendikamız, süreçle ilgili birçok kez uyarılarda bulunmuştur. Bir kez daha bu yanlıştan bir an önce vaz geçilmesi çağrısı yapmaktadır.

Kıbrıs Türk Halkı’nın üretim araçlarına ve varlıklarına vurduğunuz darbeler yetmedi mi? Kendine ait toplumsal üretim aracı olmayan bir halk tamamıyla bağımlı hale geldiğinde nasıl kendi ayakları üzerinde durabilecektir?

Sendikamız EL-SEN, toplumsal olan bu mücadelesinde tek başına kalsa bile, halkımızı uyarmaya ve gerektiğinde meşru her yolla direnmeye kesin kararlıdır. Tarih, işbirlikçileri ve suskun kalanları affetmeyecektir.”

Ayrıca kontrol

Minareyi çalan kılıfını hazırlarmış!

Kurtuluşu sandıkta gösteren sömürgeci ve işbirlikçileri, “amigoları” üzerinden de “kötünün iyisini seçiniz” propagandası ile halkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir