ANA SAYFA / HABERLER / Ankara Katliamı birinci yılında Kadıköy’de lanetlendi

Ankara Katliamı birinci yılında Kadıköy’de lanetlendi

kadikoy-10-ekim-anmasi-09-10-16-003-aaAnkara Katliamı’nın birinci yıldönümünde Kadıköy’de basın açıklaması gerçekleştirildi.

Ankara Katliamı’nın birinci yılı vesilesiyle dün yüzlerce kişi, Kadıköy’deki Beşiktaş iskelesinde buluşarak katliamı lanetledi. Polisin ablukaya aldığı alana girenler, eylemciler tarafından kurulan arama noktasından aranarak içeri girdi.

“Failler bir yıldır yargılanmadı”
Eylemde ilk olarak Ankara’da katledilen 101 kişinin isimleri tek tek sayılarak “Yaşıyor!” diye haykırıldı. Devamında HDP milletvekili Ahmet Yıldırım ve CHP PM üyesi Kadir Gökmen Öğüt’ün konuşmalarından sonra DİSK, KESK, TMMOB ve TTB adına Dr. Samet Mengüç konuştu. 7 Haziran seçimlerinden sonra savaş politikalarının tırmandırılacağını ön gördüklerini söyleyen Mengüç, buna karşı 10 Ekim günü Ankara’da barış için bir araya geldiklerini hatırlattı. Katliamı teşvik edenlerin belli olmasına ve aradan geçen 1 yıla rağmen yargılanmadıklarına dikkat çeken Mengüç, 10 Ekim’in bugün gelinen baskıcı ortamın bir basamağı olarak kullanıldığını söyledi.

“Katliamın sorumlusu iktidardır”
Mengüç’ün konuşmasından sonra İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu adına Ece Ünsal basın açıklamasını okudu. Açıklamada devletin katliamdaki rolüne dair şunlar söylendi: “Bu topraklarda yaşanan bütün katliamlardaki iktidar rolü Ankara Katliamı’nda da karşımıza çıkmaktadır. İçişleri Bakanlığı, valilik, Emniyet Müdürlüğü kısaca bütün devlet yetkililerinin bilgisi ve gözetiminde bir katliama maruz kaldığımız bugün çok daha net bir biçimde görünüyor. IŞİD çetelerini büyütüp palazlandıran, koruyup kollayan iktidar bu katliamın sorumlusudur. (…) Davutoğlu’nun ‘Ankara patlamasından sonra oylarımız arttı’ sözünü asla unutmadık, unutmayacağız.”

Açıklamanın devamında devletin çeşitli kurumlarının katliamdaki rolü nedeniyle faillerin cezalandırılmasına dönük bir adım atılmadığı söylenerek oluşturulan iddianameyle göstermelik bir yargılama oyunu sergileneceği belirtildi.

“Saldırılar artarak sürüyor”
7 Haziran seçim sonuçlarını kabul etmeyen iktidarın ilerici,devrimci güçlere ve Alevilere yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığı söylenen açıklamada, Kürt kentlerinin yerle bir edildiği, bodrumlarda insanların yakılarak katledildiği ifade edildi.

İktidarın bugün de IŞİD’den farkı olmayan çeteleri destekleyerek Kürt halkının Rojava’daki kazanımlarına saldırdığına dikkat çekilen açıklamada “Bu topraklar artık meydanlarında, caddelerinde, düğünlerinde bile bomba patlayan bir katliam coğrafyası haline gelmiştir” denildi.

Açıklamanın devamında darbe girişiminin ardından AKP’nin kendi eliyle darbe koşullarını yürürlüğe koyduğu belirtilerek, hukuksuz ve keyfi bir yönetimin hüküm sürdüğü belirtildi. Her türlü muhalif sesin bastırılmaya çalışıldığı, basına yönelik saldırıların arttığı söylenen açıklama şu ifadelerle sonlandı: “Ankara Katliamı’nın faillerini biliyoruz. Mücadelemiz onlardan hesap sorma mücadelesidir. Ve Ankara’da 10 Ekim’de yitirdiğimiz dostlarımızı unutmayacağız. Barışa, eşitliğe, kardeşliğe dair verdiğimiz her mücadelede onlar olacak.”

Eylem boyunca “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Ankara’nın hesabı sorulacak!”, “Katil devlet hesap verecek!”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak!”, “Amed Suruç Ankara katil sarayda!” sloganları atılırken BDSP ve DGB’liler de “Gerçek barış sosyalizmde!”, “Çözüm devrimde kurtuluş sosyalizmde!” sloganlarını attılar. Eyleme Avcılar Belediyesi direnişçi işçilerinden de katılım olurken, yarın yapılacak olan mezar anmalarına çağrı yapıldı.

Haber: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir