ANA SAYFA / DÜNYA / Yunanistan’da sağlık emekçilerinden bir günlük grev

Yunanistan’da sağlık emekçilerinden bir günlük grev

yunanistan-saglik-emekcileri-grev-aaYunanistan’da sağlık emekçileri, ağır çalışma koşullarını protesto etmek hastanelere daha fazla destek verilmesi talebiyle bir günlük greve gitti.

Yunanistan’da ekonomik kriz Syriza’nın AB tekelleri güdümündeki kesinti uygulamalarıyla işçi ve emekçilerin sırtına yüklenirken emekçiler de haklarını aramaya devam ediyor. Dün de devlet hastanelerinde çalışan sağlık emekçileri sermaye devletinin emekçileri hedef alan uygulamalarını protesto etmek için grev yaptı.

Ülke genelinde bir günlük greve giden sağlık emekçileri hastanelerdeki ağır çalışma koşullarına tepki gösterdi. Sermaye devletinin hastanelerdeki personel ihtiyacını karşılamadığına dikkat çeken emekçiler; ağır koşullarda, kölece çalışmaya zorlandıklarını dile getirerek devletin hastanelerin ihtiyaçlarını karşılaması talebini vurguladı.

Başkent Atina’da Yunan Devlet Hastaneleri Çalışanları Federasyonunun çağrısıyla bir araya gelen emekçiler Sağlık Bakanlığı’na yürüyerek burada protesto gösterisi gerçekleştirdi.

Burada yapılan açıklamada, hastanelerde çalışan sayısının 20 bin azaldığı belirtilerek 40 bin de boş kadro olduğunun altı çizildi. Devletin hastanelerin personel açığını kapatmadığı ve yeterli finansman sağlamadığı ifade edilerek tepki gösterildi.

Sağlık Bakanlığı’na yapılan yürüyüşte at arabaları üzerinde hasta maketleri taşıyan emekçiler, protesto amacıyla da bakanlık binasının önüne sembolik olarak tel örgü çekti.

Haber: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir