ANA SAYFA / HABERLER / Hurşit Külter Kerkük’te açıklama yaptı

Hurşit Külter Kerkük’te açıklama yaptı

hursit-kulter-basin-aciklamasi-aaTürkiye’de aylardır kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter, kendisini infaz etmek isteyen özel harekat polislerinin elinden kaçarak Kerkük’e gelmeyi başardığını söyledi.

Kendisinden 27 Mayıs 2016’dan beri haber alınamayan ve aylardır “Hurşit Külter nerede”  sloganıyla kampanya başlatılan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter, Güney Kürdistan’ın Kerkük kentinde basın açıklaması yaparak yaşadığını duyurdu. Külter, özel harekat polislerinin elinden kaçarak Kerkük’e geldiğini ve kendisini tam güvenli hissettikten sonra açıklama yaptığını belirtti.

ANF’de yer alan habere göre, Külter açıklamasının başında aylardır akıbeti hakkında mücadele yürüten kamuoyuna teşekkür ederek, “Bu açıklamayı bu kadar geç yaptığım için başta benim için mücadele yürüten herkesten özür diliyorum. Fakat bilinmelidir ki ilk defa böylesi bir açıklama imkanı buldum. Çünkü içinde bulunduğum güvenlik koşulları bu açıklamayı yapmama izin vermiyordu” dedi.

“27 Mayıs’ta gözaltına alındım”
27 Mayıs’ta Şırnak’ta gözaltına alındığı, yaklaşık 13 gün gözaltına kaldığı bilgisini paylaşan Külter, “13 gün boyunca bir binanın bodrumunda tuttular. Bana yoğun fiziki ve psikolojik işkence yaptılar. Ama sürekli ajanlık dayatıyorlardı. Çıkıp öz yönetim direnişlerine karşı açıklama yapmamı istediler. Bunu özellikle polis özel harekatı yaptı ve ben göz altında kaldığım sürede zaten beni yanında tutan bu özel hareket polisi sürekli beni infaz edeceklerini söylüyorlardı. Bazen kendi aralarında, bundan istediklerimizi aldıktan sonra öldürelim, şeklindeki konuşmalarını duyuyordum” dedi.

“Tepki olmasaydı öldüreceklerdi”
Yoğun tepkilerden dolayı kendisinin gözaltında infaz edilmediğini de söyleyen Külter “Kendi aralarındaki konuşmalarında, ‘şimdi biraz gündem olmuş. Biraz bekletelim, tepkiler bir süre sonra zaten soğur, o zaman öldürürüz’ diyorlardı. Ben bu konuşmaları duyuyordum” diye belirtti.

Tutulduğu bodrum katından binanın bir üst katına çıkarıldıktan sonra kaçış yollarını aradığını ve fırsat bulduğunda da kaçtığını söyleyen Hurşit Külter, şunları söyledi: “Ben binadan çıktıktan sonra kaçtığımı fark ettiler. Arkadan vurup öldürmek ya da yakalamak istediler. Ama ben kaçıp kurtuldum. Şehir içinde saklandım. Aileye ya da basına ulaşacak bir imkan aradım ama bulamadım. Bu sürede 40-45 gün boşaltılan evlerin içinde saklandım. Sonra şehir içinde direnenlere denk geldim ve şehirden çıktım. Çıktıktan sonra bazılarının yardımıyla iki aylık bir sürede ancak buraya ulaştım. Bana yardımcı olanların güvenliği açısından da kimlerin yardım ettiği bilgisini paylaşmak istemiyorum. Buraya geldikten sonra da kim olduğumu kimseye söylemedim. Kendimi tam güvenli hissettikten sonra basına açıklama yapıyorum.”

“Benim için mücadele eden herkese sonsuz teşekkürler”
Kendisi için mücadele eden halka, ulusal ve uluslararası tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini sunarak, “başta Cumartesi Anneleri’ne, Barış Anneleri’ne ve benim akıbetimin ortaya çıkarılması için mücadele eden tüm ulusal ve uluslararası kuruluşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Eğer ben bugün yaşıyorsam kesinlikle benim için mücadele edenlerin sayesindedir” dedi.

Mücadeleye devam edeceğim
Bundan sonra da olduğu her yerde özgürlük mücadelesini sürdüreceğini kaydeden Külter, yaşadıklarına dair ahlaki sorumluluğu gereği böyle bir açıklama yapmayı gerekli gördüğünü, daha sonra da gerekli olduğunda daha fazla bilgi paylaşacağını belirtti.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir