ANA SAYFA / HABERLER / Devlet parayı alıyor, madenci canını veriyor

Devlet parayı alıyor, madenci canını veriyor

madenciMadencinin can güvenliği, para cezasıyla mı sağlanacak?

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, madenlerde 2015 yılında işçi sağlığı ve iş güvenliği açısında yapılan denetimlerde 1086 ceza kesildiğini, kesilen cezaların toplam tutarının 69 milyon 66 bin 591 lira olduğunu açıkladı. Ancak  madencilerin canını korumak için kritik öneme sahip hayat hattı ve personel takip sisteminin madenlerde uygulanması 1 Temmuz 2017 tarihine ertelendi. Bu sistemlerin madenlerde olup olmadığının denetimi yapılmadan bile madenlere kesilen ceza, maden işçilerinin canının nasıl bir tehlike içerisinde olduğunu ortaya koydu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in madenlerde işçi sağlığı ve iş güvenliğine (İSG) ilişkin Meclise verdiği soru önergesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak yanıtladı. Albayrak, yanıtında Maden İşleri Genel Müdürlüğünün (MİGEM) 2015 yılında madenlere kestiği cezaları açıkladı. MİGEM tarafından 6 bin 494 madenin denetlendiğini ifade eden Albayrak, denetimler sonucunda 1086 ceza kesildiğini, kesilen cezaların toplam tutarının 69 milyon 66 bin 591 lira olduğunu açıkladı.

CEZA VAR, YÖNETMELİK YOK
Türkiye’deki madenlerde 1 yılda kesilen cezalar, madenlere ilişkin İSG hükümleri tam uygulandığı bir denetim süreci sonucunda da olmadı. Maden işletmelerinde işçilerinin canını korumak için kritik öneme sahip hayat hattı ve personel takip sisteminin 1 Temmuz 2016 tarihine kadar hayata geçirilmesi sözü verilmişti. Ancak bu söz 24 Mart 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle değişti ve 1 yıl daha ertelendi. Madenlerde daha hayat hattı ve personel takip sisteminin olup olmadığına yönelik denetim yapılmamışken 70 milyon liralık ceza kesilmesi, madencilerin canının nasıl bir tehlike altında olduğunu ortaya koydu.

Haber: Evrensel Gazetesi

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir