ANA SAYFA / DÜNYA / Dakota Boru Hattına Karşı Büyüyen Direniş Yerli Kabileleri Birleştiriyor

Dakota Boru Hattına Karşı Büyüyen Direniş Yerli Kabileleri Birleştiriyor

abd-dakota-boru-hattiSayısı 1000’i bulan Oglala Lakota Sioux kabilesi gençleri Dakota boru hattı projesine karşı direnişe katılabilmek için para topluyor. Tek Ruh Yerli Hareketi’nin (One Spirit Native Progress) başlattığı kampanya ile gençlerin yol, gıda ve kamp masraflarının karşılanması hedefleniyor. Oglala Lakota Sioux kabilesinin yaşadığı Pine Ridge yerli yerleşimi ABD’deki en yoksul bölgelerden biri.

Pine Ridge yerleşkesinde işsizlik oranı %85 ile %95 arasında geziniyor ve nüfusun %97’si yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Gençlerin %75’i ise okulu bırakmak zorunda kalıyor. İşte bu nedenle Lakotalı gençlerin Dakota boru hattına karşı örülen direnişe katılmaları birleşik bir yerli mücadelesini ayağa kaldırmak adına çok önemli.

Devam etmekte olan protestolar şu ana kadar 300’den fazla kabileyi biraraya getirdi. Gösteriler nedeniyle boru hattının bir kısmında inşaat durduruldu ancak diğer bölümlerinde devam ediyor. Yerli halklar ve çevre eylemcileri boru hattına karşı mücadeleyi bir ayı aşkın süredir yükseltiyorlar.

Kaynak: İsyandan

Ayrıca kontrol

Gelecek Gazetesi 94’üncü sayısı ile çıktı: Dervim günceldir!

Gelecek Gazetesi Aralık 2018 sayısı “Devrim Günceldir!” başlığı ile çıktı. Bir çok konuda makale, haber …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir