ANA SAYFA / HABERLER / Basına yönelik saldırı Taksim’de protesto edildi

Basına yönelik saldırı Taksim’de protesto edildi

taksim-basina-saldiri-protesto-04-10-16-001-aaTürkiye’de kapatılan radyo ve televizyon kanallar için Galatasaray Meydanı’nda eylem yapıldı. 23 radyo ve televizyon kanalının kapatılması, kapatılan kurum çalışanlarının da katılımıyla Galatasaray Lisesi önünde protesto edildi.

aklaşık 200 kişinin toplandığı eylem “Özgür basın susturulamaz!”, “Tek sese biat etmeyeceğiz!”, “Haber alma hakkımız engellenemez!” sloganlarıyla saat 19.00’da başladı. Eylem boyunca kapatılan radyo ve televizyon kanalları ile basın meslek örgütleri adına konuşmalar yapıldı.

“Basın tarihinin en karanlık dönemi”
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) adına Uğur Güç’ün konuşmasından sonra, Basın-İş adına Faruk Eren konuştu. Basının geçmişte katletme, büro bombalama gibi baskılarla karşı karşıya geldiğini hatırlatan Güç, “ama bu hafta kadar ağırı yoktu” dedi. 15 Temmuz’dan sonra Özgür Gündem gazetesinin basılması, 100’den fazla gazetecinin tutuklu olmasına ek olarak, tek seferde 23 yayın kurumunun kapatılmasına değinen Eren, bu karanlığı yine haber yaparak ve dayanışmayla yırtacaklarını söyledi.

“Yapılanlar darbe uygulamalarıdır”
Hayatın Sesi TV adına konuşan Arif Koşar yapılanın darbe uygulaması olduğunu, Kürt halkına dönük katliamların, kadın cinayetlerinin halka ulaştırılmasının engellenmesinin hedeflendiğini söyledi.

İMC TV adına konuşan Eyüp Burç ise ana akım medyanın cinsiyetçiliği, devletçiliği, milliyetçiliği, ırkçılığı ve militarizmine karşı dayanışma ve özgürlüğü temel alarak yola çıktıklarını söyledi. Burç, “barış gazeteciliği” yaptıklarını söyleyerek “biz direneceğiz, bu ses durmayacak” dedi.

“Her kanaldan tek ses istiyorlar”
TV 10 adına yapılan konuşmada da “yüzlerce kanaldan tek bir ses çıkmasını istiyorlar” denildi. 12 Eylül zihniyeti ve ‘90’lı yılların karanlığını yaşadıklarını söyleyen TV 10 temsilcisi baskılara rağmen susmadıklarını, Alevilerin sesi olmaya devam ettiklerini söyledi. Ayrıca TV 10’un Esenyurt’taki binasının polis tarafından basıldığı bilgisini de verdi.

Özgür Radyo adına yapılan konuşmada da bugün çalışanları ve ziyaretçileri ile birlikte 19 kişinin yerde sürüklenerek gözaltına alındığının altını çizdi.

HDP Milletvekili Erdal Ataş’ın konuşmasının ardından eylem, atılan sloganlarla son buldu.

Polisten eyleme tecrit uygulaması
Eylem başlamadan önce alanı demir bariyerlerle çeviren, 2 TOMA ve onlarca çevik kuvvetle yığınak yapan polis, eylemi izlemek isteyenleri de yer yer tartaklayarak alandan uzaklaştırdı.

Haber: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir