ANA SAYFA / YAZARLAR / Yusuf Alkım – Sovyetlerin yitirilişinden çeyrek asır sonra…

Yusuf Alkım – Sovyetlerin yitirilişinden çeyrek asır sonra…

DKB Sovyetlerin izindeSovyetler Birliği kuruluşundan çözülüşüne geçen bütün bir dönemde aynı nitelikte değildi.

Sosyalist Devrim önce büyük şehirlerdeki iktidarı sağladı sonra uzun yıllar iç savaş devam etti ve böylece İngiliz, Fransız, Alman destekli Beyaz Ordular yenilgiye uğratılarak tüm ülkede iktidar kurulabildi.

Ardından NEP denen devlet kontrolündeki, temel tüketim maddeleri üretiminin tamamen sosyalist devletin sorumluluğunda olan, yok denecek düzeydeki ağır sanayi dallarında ise kapitalist işletmelere izin verilen sanayileşme dönemi yaşandı. Ancak bundan sonradır ki yani 1929 ile birlikte tüm üretim alanlarının devletleştirilmesi ve tarım alanlarındaki kollektifleştirmeler sonucunda hızlı bir sosyalist inşa gerçekleştirilebildi ve 30’ların ortasına gelindiğinde sosyalizm büyük oranda kurulabildi.

Malum, bunun hemen ardından II. Dünya Savaşı başladı ve 25 milyona yakın ölü ve büyük bir yıkım pahasında Nazi Faşizmi yenilgiye uğratılabildi.

Savaş sonrası sosyalizm inşası çok daha hızlı bir şekilde savaşın da yaralarını sararak tamamlandı.

1950’ye gelindiğinde yani savaştan sadece 5 yıl sonra sosyalizmin kuruluşu büyük ölçüde tamamlandı ve üretim ilişkilerinde komünizme geçişin kapıları aralandı.

Malesef 1953’te Stalin’in ölümü ve hemen ardından XX. Kongrede Kruşçevci karşı devrimcilerin iktidarı ele geçirmesi ile adım adım kapitalist ilişkilere geri dönüldü ve en sonunda 90’a gelindiğinde bu geri dönüş tamamlanarak istem çözülebildi.

Buna rağmen Sovyet halkı bir kaç kez bu çözülüşe karşı ayaklanmaya çalışsa da karşı devrimci cephe iktidarını koruyabildi. Ve bunu hani bu son dönemde AKP’nin “Tarihte bu kadar kendi halkına ihanet eden bir yapı görülmedi” dediğinin 10 katı bir kıyım yaşandı.

Sovyet Parlamentosu tanklarla bombalandı ve binlerce kişi katledilerek karşı devrimcilere direniş ağır silahlarla ezildi.

Ama bugün eski Sovyet halklarının büyük çoğunluğunun hala Sovyetler Birliği’ne dönüşü arzulamasının temelinde 1950’lere kadar kurulan sosyalizmin 1990’lara kadar kalabilen kırıntılarının dahi bugünkü düzenden kat be kat iyi olmasıdır.

Ve son olarak, sadece eski Sovyet halklarının değil, tüm dünyanın yeniden, geçmişten dersler çıkararak sosyalizmin inşasına girmesine yakın bir tarihte tanıklık etmemiz çok ciddi bir olasılıktır. Ve bugün önemli olan bu olasılığı artırmak ve gerçeğe dönüştürmek için katkı koymaktır.

Ayrıca kontrol

Salih Olgun – Avrupa Parlamentosu seçimleri

AP seçimlerine katılıp oy verilmesini isteyenler ; Irkçılık, milliyetçilik, gericilik vb. ile faşizme karşı tutarlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir