ANA SAYFA / HABERLER / KTÖS: Türkiye’nin ayrılıkçı siyaseti bir kez daha ortaya çıktı!

KTÖS: Türkiye’nin ayrılıkçı siyaseti bir kez daha ortaya çıktı!

KTOS_ElcilKTÖS Kıbrıs Sorunu’na çözüm bulmak için devam eden görüşme sürecinin Türkiye Cumhurbaşkanı’nın provaktif müdahalesi ile krize girdiğini ve Türkiye’nin Kıbrıs için izlediği ayrılıkçı siyaseti de bir kez daha ortaya çıkardığını belirtti.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil imzası ile yapılan yazılı açıklamada “Her fırsatta iki halk, iki devlet, iki din, iki demokrasi söylemini dilinden düşürmeyen AKP Hükümeti, Annan Planı referandumundaki Kıbrıslı Türklerin “evet”ini yıllarca kullandıktan sonra şimdi de asimilasyon ve entegrasyon politikalarını açıkça yürürlüğe koymuştur. Bu çerçevede Sn. Akıncı’yı kendi siyasi oyunlarına alet ederek Anastasiades’i masadan kaçırmaya çalışmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamı şöyle:
“Türkiye’deki Kürd sorunu ile ilgili başlayan çözüm sürecini sonlandırıp, kanlı bir iç savaşa dönüştüren Sn. Erdoğan benzer bir oyunla Kıbrıs’ta da bir oldubitti yaratmaya çalışmaktadır.

Maraş konusunda adım atmayan, yeni sınır kapıları açılmasına izin vermeyen, yeni vatandaşlıklar verilmesi için baskı yapan, çözüm istemeyenlerden hükümet kurduran, Kıbrıslı Rumların dini ayinlerine kısıtlama getiren, Kıbrıslıların adanın kuzeyinde ortak eylem yapmalarını polis baskısı ile engelleyen, kurdurduğu ırkçı, faşist, kukla yönetime uluslararası statü kazandırmaya çalışan, Kıbrıslı Türk kimliğine saygı duymayan, Kıbrıslı Türklere dilenci muamelesi yapan, Türkiye hükümetinin çözüm istenci ancak sözdedir. Tüm bunlar olurken Sn. Anastasiades’i masadan kaçırmanın ve çözümle ilgili başlayan süreci geçmişte olduğu gibi bir suçlama sürecine dönüştürmenin amaçlandığı açıktır.

Sn. Akıncı’yı TC’nin bu oyunlarına alet olmaması için uyarırken, Kıbrıs Türk toplumunun, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşit siyasi ortak olmasından kaynaklanan haklarını zemin yaparak, Kıbrıs Türk toplumunun çıkarlarını öne almasını talep ederiz. Siyasi konumumuzu bilerek hareket etmek, uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan haklarımızı talep etmek esas olmalı, Türkiye’nin ayrılıkçı, ırkçı ve yayılmacı emellerine alet olunmamalıdır.”

Ayrıca kontrol

Gelecek Gazetesi 94’üncü sayısı ile çıktı: Dervim günceldir!

Gelecek Gazetesi Aralık 2018 sayısı “Devrim Günceldir!” başlığı ile çıktı. Bir çok konuda makale, haber …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir