ANA SAYFA / HABERLER / KTÖS: Nefret söylemlerine karşı barış, inadına barış!

KTÖS: Nefret söylemlerine karşı barış, inadına barış!

KTÖS Burak MavişKTÖS Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik olumlu havayı bertaraf etmek adına, adanın her iki yanında şövenistlerin organize olduğunun gözlemlendiğine dikkat çekerek 21. yüzyılda toplumların belleğine demokrasi, insan hakları, özgürlük ve uzlaşı içinde yaşamanın güzelliği ve daha güzel bir dünya hayali yerleşirken, Kıbrıs’ı dünyanın merkezi zanneden kandan ve bölünmüşlükten beslenenlerin hala ilkel faşist modernite öncesi tavırlarla toplumları ötekileştirmesi, barış dilini kullananlara saldırması ve ırkçılığı yükseltemeye çalışmasının anlaşılır olmadığı ve insanlık tarihi adına utanç verici olduğunuın altı çizildi.

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş imzası ile yapılan açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Her iki toplumun siyasi alanda gericilik kisvesi ile tahakküm kurma gailesi olmayan, barışa inanan insanlarının ‘din ve vicdan özgürlüğü’ çerçevesinde gerçekleştirmiş olduğu ayinleri keyfi sınırlandırmak modern dünyada bir devlet politikası olamaz. Bu gerici ve ırkçı politik zihniyet ayrımcılık ve ayrılıkçılık üstüne kurulmuş  mandıra düzeninde bile ilkedir.

Sn.Ertuğruloğlu’nun ‘din ve vicdan özgürlüğünü’ sınırlandırarak, çözüm için yaratılan olumlu havayı bertaraf edecek adımlar atmak istemesi kişisel değil, bölünmüşlükten beslenenlerin ortak marifeti olarak kabul ediyoruz. Fotoğrafın geniş perspektifinde Türkiye ve Kıbrıs’ın her iki yanındaki çözüm karşıtlarının bölünmüşlüğün devamından yana ortak hareket ettiği bir zamanda, barışı savunanların atacağı  cesur adımlar, umutsuzluk propagandası yapanların yalanını açığa çıkaracaktır.

Her iki toplumun emperyal devletlerin çıkarları uğruna çatışmalara sürüklenmesinin, acılar yaşamasının, kayıplar vermesinin ve yurdunun bölünmesine vesile olmasının başlıca nedeni olan paramiliter örgütlerin zihniyetinin bir uzantısı olan kişi ve kurumların çözüm ve barış sürecini dinamitleyici, ötekileştirici söz ve eylemlerin karşı inadına barışı savunacağız.

Bu anlamda KTÖS olarak, çözüm için oluşan olumlu havaya karşı tutumu nedeniyle Sn. Ertuğruloğlu’nu ve barışı savunanlara karşı nefret söylemi geliştiren Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği’nin protesto ediyoruz.”

Ayrıca kontrol

ODTÜ’lüler haykırdı: “Devrim’siz Şenlik Olmaz!”

ODTÜ ile bütünleşmiş etkinliklerden birisi olan ODTÜ Bahar Şenlikleri, Rektörlük tarafından yaptırılmak istenmeyince, “Şenliğine Sahip …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir