ANA SAYFA / HABERLER / DAÜ-SEN demokratik ortamda gerçekleştirilecek bir rektörlük seçimine destek belirtri

DAÜ-SEN demokratik ortamda gerçekleştirilecek bir rektörlük seçimine destek belirtri

DAU-SENDAÜ-SEN yazılı bir açıklamada bulunarak vekaleten yürütülen DAÜ rektörlük makamı için yapılacak demokratik seçimlere olumlu baktığını belirterek özerk ve demokratik DAÜ Yasası’nın bir an önce meclisten geçmesi için girişim ve mücadelelerinin ise süreceği vurgulandı.

DAÜ-SEN Ekim 2014 tarihinden beridir DAÜ Rektörlük görevinin Sn. Prof. Dr. Necdet Osam tarafından vekâleten yürütülmekte olduğuna işaret ederek gibi geçmiş dönemde rektör ataması için yapılan eğilim yoklaması sürecinde yapılan hukuki hatalar ve akabinde yaşanan krizden dolayı rektör ataması yapılamadığını hatırlattı.  Yapılan yazılı açıklamda bu krizin oluşmasına fırsat tanıyan en temel konunun DAÜ kuruluş yasasındaki bazı belirsizlikler ve bu belirsizliklerden kendi çıkarları için yararlanmak isteyen yöneticilerin olduğuna dikkat çekildi. “Bu krizin aşılması için dönemin hükümeti DAÜ kuruluş yasasının özerk ve demokratik bir yapıya kavuşturma vizyonu ile bir geçiş dönemi öngörmüş ve bu geçiş döneminde Sn. Prof. Dr. Necdet Osam’ı vekaleten Rektör atamıştı.” denilen aççıklamada DAÜ kuruluş yasasının değiştirilmesi için KKTC meclisinde bir adhoc komite kurulduğu hatırlatıldı

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Kurulan komite çalışmalarını yaklaşık iki yıldır sürdürmektedir. Sendikamız komite başkanları ve üyelerine değişik zamanlarda görüşlerini iletmiştir. Aradan yaklaşık iki yıl geçmesine rağmen bugün  itibarı ile komite birçok önemli konu üzerinde henüz bir uzlaşı sağlayamamıştır ve çalışmalarını tamamlayamamıştır.  Yaptığımız görüşmeler sonucunda vardığımız sonuç yeni yasanın meclis genel kurulundan geçirilmesinin zaman alacağıdır.

Üniversitemizin işleyişi açısından daha önemli olan konu da yaklaşık iki yıldır yeni yasa geçiyor gerekçesi ile rektörlük makamın vekaleten yürütülmesidir. Bu vekalet döneminin daha fazla devam etmemesi için üniversitemizin usulüne uygun yapılacak bir eğilim yoklaması sonucunda rektörünü belirlemesi ve atamasının asaleten yapılması kaçınılmazdır.

Sendikamızın Vakıf Yöneticiler Kurulu (VYK) başkanı Sn. Mehmet Bayram ile yaptığı görüşmelerde eğilim yoklamasının bir an önce gerçekleşmesi ve asaleten bir rektör ataması yapılmasının gerekliliği hususunda VYK’nın da aynı kaygıları taşıdığı ortaya çıkmıştır. Sendikamız geçmiş dönemde yapılan yasa dışı süreci hatırlatarak yeni yapılacak eğilim yoklama sürecinin yasal zeminde olması konusundaki hassasiyetini Sn. Bayram’a iletmiştir. Bu bağlamda Rektör atama süreci geçmişte yapılanın aksine işveren olarak VYK’nın ilan edeceği bir münhal ile başlayacak  ve münhal ilanı akabinde Senatomuz yasal olarak kendisine verilen Rektör önerme görevi için takip edeceği süreci tasarlayacaktır.

VYK eğilim yoklama sürecinin mezuniyet töreni öncesinde tamamlanması görüşündedir. Sendikamız ise sürecin çok fazla sıkıştırılmadan Ekim ayı içerisinde yapılması yönünde görüş belirtmiş ancak sürecin mezuniyet töreni öncesinde tamamlanmasına da itiraz etmeyeceğini ifade etmiştir. Sendika olarak yasalara, DAÜ’de yerleşmiş demokrasi kültürüne ve temayüllere uygun olarak yapılacak olan Rektör belirleme ve atama sürecine desteğimiz tamdır.
Arzumuz üniversitemizde kurulmuş olan huzur ortamının bozulmayacağı, olgunluk içinde geçen bir seçim olması, DAÜ’nün ve DAÜ’lülerin kazanmasıdır.

Daha başarılı, daha huzurlu, daha demokratik bir DAÜ için haydi seçime!”

Ayrıca kontrol

Το KKK είναι 93 ετών! / KKP 93 yaşında!

Yazının türkçesi alttadır… Εμπρός για την κοινή επαναστατική οργάνωση! Πριν από 93 χρόνια το Κομμουνιστικό …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir