ANA SAYFA / HABERLER / EMEK-İŞ eski CAS çalışanlarının sorunlarına dikkat çekti

EMEK-İŞ eski CAS çalışanlarının sorunlarına dikkat çekti

CASEMEK-İŞ eski CAS çalışanlarının uzun bir süredir hak gasbına uğradığına dikkat çekerek bu yönde mücadelede kararlılık belirtildi.

EMEK-İŞ Ercan Hava Limanı’nda 2007 yılına kadar KTHY bünyesinde verilen yer hizmetleri, Cyprus Airport Services (CAS ) adı altında, KTHY ve HAVAŞ ortaklığında yeniden organize edilerek hizmetler ayrılığına gidildiğini hatırlatarak, 2010 yılında KTHY’nın batırılmasının ardından CAS hisselerinin devlete geçtiğine ve idari yönden halen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı olarak, atanan yönetim kurulu marifetiyle hizmet vermekte olduğuna dikkat çekti.

“Yine hepimizin hatırlayacağı üzere, KTHY’den görevlendirme olarak aktarılan personelin açlık grevine varan direnişleri sonucunda devlete aktarılmış, fakat geriye kalan 76 personel ekmeklerine ve ekmek teknelerine sahip çıkmak amacıyla gelir gider dengesi sağlanana kadar, mevcut statü ve maaşlarının önemli bir bölümünden fedakârlık ederek, CAS’taki işlerinin başına dönmüşlerdir.” denilen açıklamada o günden bugüne, CAS emekçileri Toplu İş Sözleşmesi ve İş güvencesi olmadan, iki dudak arasında çalıştıklarının altı çizildi. EMEK-İŞ Başkanı Koral Aşam imzası ile yapılan yazılı açıklamada özverili bir şekilde çalışmaya devam eden CAS emekçilerinin, vardiya düzeninde, bolca fazla mesai de yapmalarına rağmen, iş yasasının ödenmesini emrettiği ne vardiya ödeneği, ne ek mesailerin çalışanlara ödenmediği, ne de hayat pahalılığı ödeneğinin gündeme getirilmediği aktarıldı. “Sabırla gelir gider dengesinin oluşması beklenmiştir” iafdelerine yer verilen açıklamanın devamı şöyle:

“2010 yılından itibaren gelmiş geçmiş tüm hükümetler, Çalışanların yıllardan beridir göstermiş oldukları özveri karşısında, Toplumun öz varlığı olan CAS’ı geliştirip yüzdürmek yerine, çeşitli ayak oyunlarıyla, tıpkı toplumun diğer özvarlıkları gibi CAS’ın da battı zarar ediyor edebiyatıyla, peşkeşini hazırlıyorlar.
CAS personelinin özverili çalışmaları doğrultusunda, yer hizmeti verdikleri seferlerde hiçbir sıkıntı yaşanmamasına rağmen, yer hizmeti alan bir şirketin aniden hizmet alımını durduracağına dair yapmış olduğu bildirim düşündürücüdür.

Buna ek olarak, hale hazırda verilen hizmetler doğrultusunda, personelin ekonomik ve fiziki fedakârlıklarına rağmen, henüz tam anlamıyla gelir gider dengesinin oluşturulamadığı bir ortamda, siyasi iradenin, CAS’a hatırı sayılır miktarda istihdama hazırlanması, niyetlerini iyiden iyiye açık etmektedir.

DEV-İŞ’e bağlı EMEK-İŞ Sendikası olarak belirtmek isteriz ki, CAS personeli 2015 yılsonu itibarı ile sendikamıza üye olmuşlardır ve 2016 Ocak ayından bugüne kadar Toplu İŞ Sözleşmesi görüşme talebimiz, çeşitli defalar randevu verilmesine rağmen çeşitli gerekçelerle iptal edilmiştir. Sendikamız CAS’taki hassas durumun bilinci içerisinde, sabırla sonuç almak için irade göstermiştir. Fakat gelinen konakta gidilmek istenen köyün minareleri görünmüştür. Ve bu anlamda Sendikamıza ve çalışanlara toplumun malı olan CAS’a, ve aynı zamanda ekmek teknemize de sahip çıkmak için bizlere mücadeleden başka yol bırakılmamıştır.

Sendikal hareket adına, tüm bu yaşananlardan daha da vahimi, hükümet tarafından atanan 4 kişilik CAS yönetim kurulunda, bir İşçi Sendikası Federasyonunun eski Başkanı ve eski bir Sendika Genel sekreterinin de yer alıp olan bitene çanak tutması, ve çeşitli ayak oyunlarıyla çalışanları sendikadan istifa ettirip CAS’ın peşkeşi yolunda dikensiz gül bahçesi yaratma çabalarıdır.

DEV-İŞ federasyonu çatısı altında örgütlü sendikamız EMEK-İŞ ve çalışanlar olarak belirtmek isteriz ki, bizim için artık her gün mücadele günüdür. Çok düşük ücretlerle çalışıyor olmamıza rağmen, kavgamız para kavgası değildir.”

Açıklamanın sonunda ise “KAVGAMIZ, Toplum malına ve aynı zamanda ekmek teknemize sahip çıkma kavgasıdır.
KAVGAMIZ, CAS’ın ekonomik gerçekleri doğrultusunda, Toplu İŞ Sözleşmemizi imzalayıp, iki dudak arasından çıkma, ilkeli kurallar çerçevesinde güvenceli çalışma kavgasıdır.
Kısacası KAVGAMIZ onurumuzla çalışıp var olma kavgasıdır.” iafelerine yer verildi.

Ayrıca kontrol

Kapitalizmin sahte cenneti: Norveç

Norveç halkının “genel özelliği” zenginlikten kaynaklanan rahatlıkları ve sakinlikleridir. Hatta kimilerine göre Norveç’te intihar oranının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir