ANA SAYFA / HABERLER / 72 kuşağı Türkiyeli devrimciler anıldı

72 kuşağı Türkiyeli devrimciler anıldı

Panel 12-5-16(3) 72 kuşağında Türkiye Devrimci Hareketine yön veren ve bu uğurda yaşamlarını yitirenler 12 Mayıs Perşembe akşamı ortak bir etkinlikle anıldı.

Türkiye’den araştırmacı, yazar Volkan Yaraşır’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlik Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası salonunda gerçekleşti.

Etkinlik bugüne kadar dünyanın dört bir yanında devrim mücadelesine katkı koyan ve bu uğurda yaşamlarını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ardından ise Türkiye’den araştırmacı yazar, sendikal mücadelede aktif rol alan ve bugüne kadar yayınlanmış 17 kitabı ve 300’ü aşkın makalesi bulunan Volkan Yaraşır’ın konu ile ilgili bilimsel araştırmasının sunumuna geçildi. Yoğun katılımın olduğu etkinlik yaklaşık bir saatlik sunumun ardından canlı bir sohbet ile devam etti.

Panel 12-5-16(2)Etkinliği düzenleyen örgütler adına yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de bu etkinliğin iki ayaklı gerçekleştirildiği belirtildi. İlk ayakta 71-73 döneminde Türkiye devrimci mücadelesine yön veren ve bu uğurda yaşamlarını yitirenlerin anıldığı ortak bir etkinlik, ardından ise 24 Mayıs’ta 1958 Kıbrıslı Türk ve Rum işçilerin birlikte gerçekleştirdikleri ortak 1 Mayıs’ının ardından Türk Eğitim Kurumu (TEK) ve yöneticileri Kıbrıslı Türk sendikacılara karşı Kıbrıslı Türk yer altı örgütü tarafından başlatılan terör dalgasında yaşamını yitirenlerin anıldığı ikinci etkinliğin düzenlendiği aktarıldı. Bu çerçevede bu yıl 24 Mayıs akşamı saat 19:00’da Lefkoşa Çağlayan Parkı önünde toplanılarak meşalelerle bir yürüyüş gerçekleştiriliyor. Yürüyüş 1558 1 Mayıs akşamı yakılan TEK binasına, ardından ise 24 Mayıs 1958’de çalıştığı iş yerinde önce kurşunlanan, ancak ölmeyerek tetikçisinin peşine düşen ve bu esnada arkasından gelen ikinci bir tetikçi tarafından sırtından hançerlenerek öldürülen 32 yaşındaki TEK yöneticisi ve İnklapçı gazetesi sahibi Fazıl Önder’in katledildiği Lefkoşa Surlariçi’ndeki yerde son bulacak. Hatırlanacağı gibi aynı süreçte birçok sendikacı uğradıkları saldırılar sonucunda yaralanmış, Ahmet Yahya ve Ahmet İbrahim katledilmiş, yüzlerce PEO üyesi Kıbrıslı Türk işçi ise tehdit ve baskılar karşısında sendikalarından istifa etmek, birçoğu da ülkeyi terk etmek zorunda kalmışlardı. Yapılan açıklamada tüm ilerici örgütler ve kişiler 24 Mayıs’taki ortak etkinliğe katılmaya çağrıldı.

Etkinliği düzenleyen örgütler ise şöyle: Devrimci Komünist Birlik, Doğu ve Güneydoğu Kültür Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Bağımsızlık Yolu, Baraka, Emekçiler İnsiyatifi, Üretim Merkezi, Basın-Sen, BES, ÇAĞ-SEN, KTÖS, KTOEÖS, BKP, KSP, YKP

Panel 12-5-16Panel 12-5-16(1)

Ayrıca kontrol

Türkiye’de derinleşen kriz ve gelmekte olan büyük dalga…

Türkiye’de ekonomik veriler ve göstergeler, Sarayın ve Diyanet’in dışında bambaşka bir dünya olduğunu gösteriyor. Tüketici …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir