ANA SAYFA / HABERLER / KTÖS: Kıbrıslı Türklerin alternatifi vardır

KTÖS: Kıbrıslı Türklerin alternatifi vardır

KTÖS YKP BKPYeni Kıbrıs Partisi ve Birleşik Kıbrıs Partisi yetkili kurulları, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nı ziyaret ederek, toplumsal mücadele zemininde işbirliği ve birliktelik için fikir alış verişinde bulundu.

Toplantıda KTÖS Genel Sekreteri söz alarak, yapılan ziyareti anlamlı olduğunu ve geniş tabanlı her türlü işbirliğinin toplumsal mücadeleye katkısı olacağını belirtti. Elcil, KTÖS’ün toplum çıkarları öğretmen çıkarları ile iç içedir’ ilesi ile hareket ederek toplumun her kesiminin yaşadığı sorunları paylaştığını, alternatif ürettiğini ve toplumsal varoluş için mücadele ettiğini ifade etti. Elcil, TC’den gelen baskıların her gün arttığını, Kıbrıslı Türklerin kimliğinin, kültürünün, din algısının ve varlığının tehdit altında olduğunu söyledi. Elcil, KTÖS’ün yetkili kurullarının yapmış olduğu değerlendirmeler sonucunda toplumsal kurtuluş için en geniş ilkeli bir birlikteliğin bir ihtiyaç olduğunun saptandığını ve yurtsever güçlerle birlikte bir birliktelik için adım atacaklarını belirtti. Kıbrıslı Türklerin alternatifsiz olmadığını belirten Elcil, sendikanın siyasal anlamda da sorumluluk alacağını ifade etti.

Elcil, Göç Yasası sürecinde yasanın geçmemesi için birlikte mücadele veren siyasi partilerin, hükümete geldiğinde samimiyetsiz davrandığını söyleyen Elcil, değişim vaat edenlerin verilen mücadeleyi suistimal ettiğini ve aynı sürecin tekrarlanmaması için kurulacak birlikteliklerin siyasal anlamda karşılığı olması gerektiğini söyledi.    En geniş ilkeli ittifakta gücümüzün birleştirilmesinin çözüm ve barış sürecine olumlu yansıyacağını söyleyen Elcil, ekonomik, askeri ve siyasal işgali ortadan kaldırıncaya kadar mücadelenin devam etmesi gerektiğini belirtti.

BKP: Her türlü ilkeli işbirliğine hazırız
BKP genel başkanı İzzet İzcan, en geniş birlikteliğin hep beraber sağlanmak zorunda olduğunu belirtti. İzcan, Kıbrıs’ın kuzeyinde ekonomik ve siyasal politikaların işleme konduğunu, meclistekilerinde işbirlikçi siyaset güderek, toplumun yok olma sürecine seyirci kaldıklarını belirtti. Seçimler dahil, işbirliğinin toplumsal muhalefetin yararına olduğunu belirten İzcan, temel amaçlarının Kıbrıslı Türk toplumunun varlığını korumak, emekçilerin hakkını savunmak ve barış demokrasi sürecine katkı koymak olduğunu söyledi.

YKP: İlkeli bir siyasal harekete tarafız
YKP Örgütlenme Sekreteri Murat Kanatlı, ortak bir yol inşa etmek için sorumluluk alacaklarını belirtti. Kıbrıs sorununun çözümünde geniş birlikteliklerin oluşması gerekliliğine dikkat çeken Kanatlı, TC’nin sosyal, siyasal, ekonomik ve askeri işgalini tanımlamak için işbirliğinin önemli olduğunu söyledi. Kanatlı Bu Memleket Bizim Platformu gibi yapılara ihtiyaç olduğunu ve gündelik sorunları çözecek bir mekanizmanın üretilmesi gerektiğini ifade etti. Kişilerin değil, sistemin değişmesi için yaratılacak bir siyasi hareketin parçası olacağını söyleyen Kanatlı, ilkeli bir siyasal birliktelikten yana tavır koyacağını söyledi.

Ayrıca kontrol

Gelecek Gazetesi 94’üncü sayısı ile çıktı: Dervim günceldir!

Gelecek Gazetesi Aralık 2018 sayısı “Devrim Günceldir!” başlığı ile çıktı. Bir çok konuda makale, haber …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir