ANA SAYFA / HABERLER / DEV-İŞ: Eşitlik ve adalet yoksa özgürlük de yoktur!

DEV-İŞ: Eşitlik ve adalet yoksa özgürlük de yoktur!

Dev-İş KortejDEV-İŞ Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısı ile yazılı bir açıklamada bulunarak “Herkes farkında ki, ülkemiz gazeteciliği basın özgürlüğü konusunda geçmişte ağır bedeller ödemiştir” dedi. Bugün de hala gerçek anlamda özgürlüklerin tesis edildiğinden bahsedilemediğine dikkat çeken DEV-İŞ genel geçer ifadeler arkasına saklanıp medyadaki gerek dışarıdan gelen baskı ile yapılan sansürü ve kontrolü gerekse de içten tetiklenen otosansür ve otokontrol mekanizmaların reddilemediğini vurguladı. DEV-İŞ Yönetim Kurulu adına Hasan Yıkıcı iması ile ayılan açıklamada Kıbrıs’ın kuzeyinde basın özgürlüğünün önündeki engellerden birinin sermaye-iktidar-elitler nezlinde gelişen medyaya yönelik baskı ve güç ilişkileri olduğu kadar aynı zamanda gazeteciler tarafından yaratılan otosansür ve otokontrol mekanizmaları da olduğunun altı çizildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Bunun yanında basın emekçilerinin yaşadıkları emek sömürüsü, esnek çalışma adı altında haddinden fazla mesainin meşrulaştırılması ve Basın İş Yasası’nın neredeyse tamamının uygulanmamasının yarattığı koşullar özgürlüklerle birlikte eşitlik ve adaleti de sorgulamamız gerekliliğini dayatmaktadır. Bundan dolayı da biz eşitlik ve adalet yoksa özgürlük de yoktur diyoruz! Toplumun iyi ve nitelikli habere ulaşması, örgütlü-sendikalı ve eşit-adaletli-nitelikli koşullarda emek harcayan basın emekçileri aracılığı ile gerçekleşecektir. Bu alamda basın emekçilerinin sendikalaşması, medya alanında sektörel toplu iş sözleşmesi sistemine geçilmesi ve basın emekçilerinin sosyal-ekonomik haklarının geliştirilmesi ve koruması sadece adaletli bir çalışma koşuluna değil, aynı zamanda basın özgürlüğüne  de katkı sağlayacaktır.

Medya, kitle iletişimi toplumların gündelik, politik, kültürel ve sosyal hayatlarında belirleyici bir öneme sahip olmaya devam ediyor. Fakat hiçbir şey aynı kalmadığı gibi medya da, kitle iletişim araçları da değişiyor, dönüşüyor, yenileniyor. Dijitalleşen, dönüşen  ve daha çok hızlanan kitle iletişiminin yaşadığı yeni süreçlerin farkında olarak bu süreçleri demokrasi-insan hakları ve özgürlükler zemininde şekillendirmek önemlidir.

Yazılı ve görsel basınımızın yaşadığı sıkıntılar, maddi çaresizliklerin bedeli çalışanlara ödetilmektedir. Bu anlamda bir yandan medyamızdaki patronluk yapısının etkisi, diğer yandan ise Türkiye gazete ve kanallarının, reklamlarının hiçbir bedel olmadan Kıbrıs’ın kuzeyinde yer edinebilmesi, doğalığında yerli gazete ve kanalları zor durumda bırakmakta, bunun da faturası emekçilere kesilmektedir.

Basın emekçilerini örgütlülüğü ve birlik içerisinde hareket edebilmeleri, pek çok sonunun üstesinden gelebilmenin ve ifade özgürlüğüne katkı koymaları anlamına gelmektedir. Bundan dolayı eşitlik ve adalet yoksa özgürlük de yoktur diyoruz ve tüm basın emekçilerine sendikalaşma çağrısı yapıyoruz!”

Ayrıca kontrol

Gelecek Gazetesi 99’uncu saysı çıktı…

Kıbrıs’ın tek Marksist-Leninist yayın organı olan Gelecek Gazetesi’nin Ekim 2019, 99’uncu sayısı “Tam ilhak paketi!” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir