ANA SAYFA / HABERLER / Kürt illerindeki açık devlet terörü sürüyor…

Kürt illerindeki açık devlet terörü sürüyor…

cizre_646 Aylardır açık devlet terörürnün uyguladığı Türkiye’deki Kürt illerinde şiddet bitmek bilmiyor. Nusaybin’de TC devlet güçlerinin yoğun top atışları yaşanırken, operasyonların biitiği duyurulan Gever’de ise yerleşim yerlerinin yıkımı devam ediyor. Şırnak’ta ise evler obüs ve toplarla vuruluyor.

Nusaybin yoğun bombardıman altında
46 gündür sokağa çıkma yasağının sürdüğü Nusaybin’de Fırat, Abdülkadirpaşa, Zeynelabidin ve Kışla mahallelerine yönelik yoğun top atışları başladı. Dün sabah saatlerinde ilçeye yoğun askeri sevkiyatın yapılırken, Kışla ve Zeynelabidin mahalleleri Qamişlo-Nusaybin sınır hattına konumlandırılan zırhlı araçlardan yapılan top atışlarıyla bombardıman altına alındı.

Eski Devlet Hastanesi ve İpek Yolu’nda konumlandırılan zırhlı araçlardan ise Fırat ve Abdulkadirpaşa mahalleleri yoğun bombardıman altına alındı. Sabah saatlerinde başlayan yoğun bombardıman gün boyu devam etti.

Gever’de yıkım sürüyor
“Operasyon bitti” denilen Gever’de tank ve zırhlı araçlarla yapılan eve baskınlarında “arama-tarama faaliyetleri” adı altında yıkım sürüyor.

Sıkıyönetim kuşatması altındaki Hakkari’nin Gever ilçesinde 4 gün önce Türk bayraklarının asıldığı çok sayıda tank ve zırhlı araçlarla girilen Yeni Mahalle’de ev baskınları sürüyor. Yaklaşık 7 bin kişinin kaldığı mahallede arama yapan devlet güçlerinin, birçok evin kapısı ve içerisindeki eşyaları kırdığı öğrenildi. Mahallenin çevresindeki Selahattin Eyyubi Havalimanı, Oremar (Dağlıca) yolu ve İpekyolu Caddesi üzerinde ise tanklar konuşlandırılmış durumda.

Öte yandan kentin Cumhuriyet, Güngör, Mezarlık, Eski Kışla, Esentepe ve Orman mahallelerinde ise “arama-tarama faaliyetleri” adı altında talan ve yıkım sürüyor. Arama gerekçesiyle basılan evlerin çoğu ateşe verilirken, kimi evlerdeki değerli eşyaların da talan edildiği bildirildi.

Şırnak obüs ve toplarla vuruluyorsirnaktaki-yikimin-boyutu
Son günlerin en şiddetli bombardıman ve çatışmalarının yaşandığı Şırnak’ta, dün de ırkçı marşlar eşliğinde atılan obüs ve toplarla birçok evde yangın çıktı. Kent, mehter marşları eşliğinde aralıksız bir şekilde tank, top, obüs ve havanlarla bombalanırken, şiddetli yağmur ve fırtınaya rağmen birçok evde yangın çıktığı görüldü.

Çevreyolu üzerine konuşlandırılan tankın Yeni Mahalle’ye top atışları yaptığı sırada zırhlı araçlardan ırkçı marşlar çalınarak tekbir getirilmesi kameralara yansıdı. Başta İsmetpaşa, Yeni, Gazipaşa, Aydınlıkevler, Bahçelievler, Cumhuriyet ve Dicle olmak üzere tüm kente yönelik bombardıman sürerken, kentin bir çok noktasında devlet güçleri ile YPS/YPS-JIN üyeleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Çatışmalar sadece özyönetim mahallelerinde değil, kentin geneline yayılmış durumda. Çatışma bölgelerine onlarca ambulans zırhlı araçlar eşliğinde sevk edildi. Helikopter hareketliğinin yaşandığı kentte, çatışma ve bombardıman tüm şiddetiyle devam ediyor.

Kaynak: ANF

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir