ANA SAYFA / HABERLER / KTÖS’ten Cumhurbaşkanlığı önünde YÖDAK protestosu

KTÖS’ten Cumhurbaşkanlığı önünde YÖDAK protestosu

KTÖS YÖDAK eylemKıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), bugün Cumhurbaşkanlığı önünde basın açıklaması yaparak Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Hüseyin Gökçekuş’un görevden alınması talebini yineledi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın YÖDAK Başkanı Hüseyin Gökçekuş’u görevden almamasını eleştirerek, “göreve gelmesi öncesinde haklıdan ve doğrudan yana duruş sergileyeceğini söyleyen Akıncı’nın gerçekte bunu yapmadığını” vurguladı. Elcil, sadece Gökçekuş konusunda değil, “müzakere süreci” ve “su” gibi halkı yakından ilgilendiren konularda da Cumhurbaşkanı’nın açıklama yapmaktan ısrarla kaçındığına dikkat çekti.

AKINCI’YA “5 KONUDA TEŞEKKÜR”
Cumhurbaşkanlığı önündeki eylemde KTÖS Genel Sekreteri Elcil, belgelerle Gökçekuş’un görevden alınmasını gerektirdiğini savunduğu uygulamaları basına açıkladı ve Cumhurbaşkanı Akıncı’ya Gökçekuş’la ilgili 5 ayrı konuda “teşekkür” ettiklerini belirtti.

Gökçekuş’un eski Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı olduğuna işaret eden Elcil, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın seçildikten bir ay sonra “yüksek öğrenimle ilgili kurumların haberinin dahi olmadığı”, “Yüksek Öğrenimde Kalite” konulu bir Çalıştay sonrası Gökçekuş’a plaket verdiğini hatırlattı.

“SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ KONUSUNDA TARAF OLDU”
Geçtiğimiz yaz ayları içerisinde Gökçekuş’un görevden alınmasını istediklerini, YDÜ’ye sınıf öğretmenliği bölümü açılması konusunda Gökçekuş’un taraf olduğunu ve YÖDAK üyelerini toplamadan karar ürettiğini kaydeden Elcil, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın böyle bir durumda yine Gökçekuş’u görevden almadığını söyledi.

Elcil, Yüksek İdare Mahkemesi kararıyla Gökçekuş’un taraflı ve usulsüz icraatlar yaptığının belgelendiğin altını çizerek, buna rağmen Gökçekuş’u görevden almadığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı’nı suçladı. Şener Elcil, “YDÜ’de diploma sahtemele olayıyla ilgili belgeleri de içeren bir mektubu geçen yıl kasım ayında Cumhurbaşkanlığı’na ilettiklerini, mektubun ancak 1 Şubat 2016 tarihinde YÖDAK’a yollanıp açıklama istendiğini, fakat Gökçekuş’un bu mektuba halen daha cevap yazmadığını” vurguladı.

Ülkede 14 üniversite ve sırada açılmayı bekleyen 27 üniversite daha bulunduğunu kaydeden KTÖS Genel Sekreteri Elcil, bu kurumların ne yaptığını soran, ne de denetleyen bulunduğunu, intihal yapan akademisyenlerin davalarınınsa halen sürdüğünü ifade etti. Elcil, Gökçekuş’un da intihale teşebbüs ettiğini ve buna örnek olarak Gökçekuş’un hazırladığı üniversitelerle ilgili raporu gösterdi.

“NEDEN GÖREVDEN ALINMIYOR?”
Elcil, “Gökçekuş sizce neden görevden alınmıyor?” sorusuna da “Bu ülkede devlet içinde devlet olmuş kurumlar var, YDÜ’ye Elektrik Kurumu bile giremiyor, ne kadar vergi verdiklerini bile meçhul… Ondan sonra da ‘yaşasın KKTC’ diyorlar… Demek bu düzenden memnundurlar. Sayın Akıncı da memnundur böyle devam etsinler, biz de teşekkür etmeye devam edeceğiz” şeklinde yanıt verdi.

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir